Makale Kategorileri
 
EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

1 MAYIS 1977 VE BUGÜN

Mehmet ÖZTÜRK
Köşe Yazıları - 01 Mayıs 2019 Çarşamba - 08:40:04  - Bu makale 283 kere okundu.
Mehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.trBundan tam 42 yıl önce,ben

Bundan tam 42 yıl önce,ben 19 yaşında ülkenin Emperyalist güçler tarafından işgaline, Daha o yaşta karşı duruş sergileyen ilerici bir gençtim...

Bizden önceki 68 Kuşağının ülkemizde yaşanan ABD Emperyalizmine karşı savaş açan  devrimcilerin , o günlerde ortaya attığı gerçeklerin izinde ,Türkiye Cumhuriyeti'ni savunduk.

 

Emperyalistler tarafından yıllardır "Hasta adam " olarak adlandırılan Osmanlı İmparatorluğu,aslında biraz da "talihi" sayesinde ayakta duruyordu.

Emperyalistlerin Osmanlı coğrafyasını  kendi aralarında nasıl paylaşacaklarını karar verememeleri, Osmanlı İmparatorluğunun dağılmasını geciktiriyordu.

Emperyalist  güçler Bu süreçte topraklarımız üzerinde her köşede bir toprak paylaşımı yapmışlar, artık savaş başlamıştı.

 

Savaşı kaybeden Osmanlı parçalanmış,"deniz bitmiş" ülke işgal edilmişti.

O zamanlardan Osmanlı coğrafyasında her biri emperyalistlerin himayesinde sömürge olacak "küçük devletler" olacaktı.

 

İşte Kurtuluş Savaşı bu ihanete karşı çıkanlar tarafından başlatıldı.

Emperyalist işgal veya herhangi bir manda rejimi kesinlikle kabul edilmeyecek,bu topraklarda bağımsız ve egemen ayrı bir CUMHURİYET kurulacaktı.

 

Türkiye 1960-70 li yıllarda NATO ,ABD boyunduruğunda Kapitalist bir sistemin boyunduruğu altında olması amacıyla yürütülen politikalara karşı duruş başladı.

1960'lı yıllarda başlayan NATO karşıyı eylemler, 1968 Yılında ABD' nin 6.Filo askerlerini denize  döken ,Deniz'lerin katilleri,NATO'cu  paşalar,Amerikancı Dinciler,Marisonlardı...

 

Tekrar hatırlayalım.Aradan 51 yıl, yani yarım yüzyıl geçti.Bu Cumhuriyet emperyalist işgal planlarını bozarak kurulan 1919'dan ,yani; 100 Yıllık bir süreçten gelen bağımsız, Türkiye'nin önünde bir engel olan Patronların yarattığı, gerici bir anlayışın 12 Mart 1970 ve 12 Eyli 80 Darbelerinin bugün ayak izlerini, ta o  günlerde hissetmiştik.

 

23 Nisan 1920'de İlk Meclis toplandığında mecliste din adamları,şeyhler ,hocalar var mıydı?

Vardı...

 

Kurtuluş Savaşı'na katılanlar arasında "din ve saltanat "askına yabancılarla savaşan ,hilafetin ve sultanlığın bekasını isteyenler var mıydı?

Vardı...

Cumhuriyetin kuruluşuna giderken ve kısmen bir süre sonrasında da ,dini temel alan ,din uğruna savaşanların  da içinde yer aldığı bir ulusal koalisyon kurulmuştur.

 

Şimdi gelinen so aşamalarda nelerle meşgulüz?

TC'nin (Türkiye Cumhuriyeti)nin  temel ilkelerinin rafa kaldırılmaya çalışıldığı süreçteyiz.

Emeğin yok sayıldığı,işçilerin haklarını alamadğı, maden ocaklarında onlarla, hatta yüzlerle ifade edilen ölümlere duyasız kalan emek sömürünün alabildiğine yok edilmesiyle karşı karşıyayız...

 

Bugün 1 Mayıs 2019.

Bugün İşçilerin,çalışanların haklarının gasp edileceğinin haberleriyle uyandığımız 21. Yüzyılın sözde demokrat ülkesiyiz.

 

Şimdi bana sorsalar; Cumhuriyet'in temel unsurları sarsılırsa ne olur?

Cevabım; İşçi hakkını alamaz.Küçük yaşta Çocuk kızlara tecavüz,13-14 yaşlarındaki kızların evlendirilerek, insan katlini seyreden Teokratik bir sistem ile İran rejimi gibi son derece faşistçe bir yaşam tarzıyla yaşarız!

 

Bu nedenle; Türkiye Cumhuriyetinin doğru tercihi Laiklikti. Kapitalistler bu tercihi sürdürmek istemiyorlar.Laiklik sistemine   karşı savaş açtılar!

Bizim tercihimiz aydınlanmacılıktır,bilimin ışığıdır,laik bir sistemde gerçek demokratik hak iktidarı olmalıdır.

Buna sadık kalmak,ileri ülkeler seviyesinde yaşamak için Cumhuriyet devrimlerine sadık kalmaktır.

 

1 Mayıs'lar bir uyanıştır.

Hak ve Özgürlüklerin sağlandığı ülkede yaşamak için ,23 Nisan 2023 Yılında 100. Yılını kutlamamıza 1 yıl kalmıştır.

Yarın çok geç olmadan.

Keşke dememek için...

Lazı,kürdü,abazası,çerkezi yani;  bu ülkede yaşayan herkesi vatana sahip çıkmaya çağırmakta vatanseverliktir.

Yaşasın halkların kardeşliği .

Yaşasın 1 Mayıs  emekçinin bayramı...

 

 

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; alaplı, çekmen, işleme, köy,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
: