EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

ALAPLI'DA DEPREM OLURSA NE OLUR?

ALAPLI'DA DEPREM OLURSA NE OLUR?
Gündem - 11.06.2019 Salı 16:07  - Bu haber 155 kere okundu.
Alaplı Belediye Meclisi'nde tartışılan Depreme karşı önlem alınması önerisi havada kaldı!

Alaplı belediyesi Haziran ayı Meclis Toplantısı Belediye Meclis Salonunda yapıldı.

3 Maddelik gündeme ilişkin kararlar oy birliği ile alındı.

Öte yandan AK Partili Meclis Üyelerinin ; Alaplı'da deprem testi yapılması bunun için Belediyenin öncülük etmesi talebi tartışmalara neden oldu.

Alaplı'nın 2.Derece Deprem Bölgesi olduğunu belirten Mehmet Yaman, Belediye tarafından yapılacak bir çalışma ile, Deprem testi yaptırmak isteyenlere maddi yönden daha ucuza mal olacak bir uygulama yapalım.Bu testlerde daha önce yaşanan depremlerde hasar gören ve güçlendirme isteyen bina sahiplerinin kendi olanakları içinde güçlendirme veya yeniden inşaat yapmaları konusunu bildirelim" Dedi.

Bunun üzerine Belediye Fen İşleri Müdürü tarafından uygulamanın belediyeyi bağlayacağı, yarın bir gün bu konuda sorun yaşama olasılıklarının olacağı savında bulundu.

Kararın ileriki mecliste görüşülmesi ve Belediye Fen İşleri Müdürünün inceleme yapması kararı alındı.Oylama yapılmadı.

ALAPLI KÖPRÜSÜNÜN  30 YIL ÖMRÜ VARMIŞ

AK Partili Meclis Üyeleri tarafından Alaplı girişinde olan eski köprünün statik ömrünün azaldığı,bu nedenle köprü için yeniden yapılması önerisi de ,Belediye yetkilileri tarafından ,Kara Yollarının kendilerine verilen raporda 30  yıllık ömrü olduğu belirtildi.Köprünün yaklaşık 50 seneyi geçtiğini ,bir 30 yılın bu sürece eklenmesinin mümkün olmadığı görüşünü savunan Ak Partililere verilen cevaplar soyut kaldı.

 

HABERİN İÇİNDEN

Alaplı 2. Derecede Deprem Bölgesi olup, Alaplı'da çok sayıda evin depreme dayanıklılığının olmadığı halde evlerinde oturanların can kaybına neden olacak bir depremde ölümlü vakaların olacağı ,1999-2000 depremlerinde yapılan tespitlerde saptanmıştır.

Olası 6-5-7 Şiddetinde bir depremde Alaplı'da onlarca insanın ölmesine kesin gözüyle bakılmaktadır.Belediyenin sosyal projelerinden olması gereken,halk sağlığı ve halkın can ve mal güvenliği konusunda uyarıda ve gerektiğinde destek olması Yerel Yönetimlerin asli görevleri arasındadır.Bu nedenle, AK Parti Meclis Üyelerinin verdiği önergeye uygun, yasaların emrettiği ,hukuka uygun olarak uygulanması ,toplum güvenliği açısından önem arz etmektedir.

Ayın Mecliste gündeme gelen Alaplı Şehir içi köprüsünün inşaat ömrünün azaldığı yönünde verilen önergeye ; "Bu köprü için Karayolları tarafından 30 yıl ömür biçildi!" açıklaması hayli gülünç oldu.Alaplı Köprüsünün Çaycuma Köprüsü gibi can kaybına neden olması halinde mi yapımı için karar verilecek?" Sorusu da akıllara geldi.

Etiketler; ereğli, iftar, posbıyık, kadir,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 

İlgili Diğer Haberler

Kdz. Ereğli Belediyesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ‘Cumhuriyet Yürüyüşü’ düzenliyor, ardından Oğuzhan Koç konser verecek.
3 saat önce
Kdz.Ereğli Belediye Başkan Halil Posbıyık, muhtarlar günü nedeniyle Kdz.Ereğli Muhtarlar Derneğini ziyaret ederek, çiçek takdiminde bulundu
4 saat önce
Kdz. Ereğli Belediye Meclisi olağanüstü toplanarak Barış Pınarı Harekatı’na destek verdi. Belediye Başkanı Halil Posbıyık “Her şartta şanlı ordumuzun
7 saat önce
Çaycuma Belediyesi Ankara Büyük şehir Belediyesi ile kardeş belediye oldu.
3 gün önce