EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

Ali Haberal ağabeyi Mehmet Haberal'lı anlattı.. "Tutuklu Olan Ülkemiz, Bir

Ali Haberal ağabeyi Mehmet Haberal'lı anlattı..
Siyaset - 13.05.2011 Cuma 12:13  - Bu haber 5001 kere okundu.
Prof.Dr. Ali Haberal; Biz her bayram annemizin elini öpmeye Zonguldak'a geliyoruz. Biz bu şehre turistik amaçla gelmiyoruz.

Prof.Dr. Ali Haberal: Ecevit üzerinden siyaset yapanlar,bildikleri gerçeklerden kaçamazlar.Karanlığın sonu da aydınlık!!.

Ağabeyim Sayın ECEVİT’in Cumhurbaşkanı olarak önerdiği biri,  kendisine çok değer verirdi. Bir Dr. Hastasının ölmesini isteyebilir mi?  Bu mümkün mü? Bunu ileri sürenlere de sesleniyorum. Siz öyle mi yaparsınız?

Benim babam ZTSO başkanlığı yaptı bu ilde.30 yıldır devam eden Fiyos Projesini babam zamanından duyardım

Haber Röportaj.

Prof Dr. Mehmet Haberal Zonguldak’tan aday olunca fırtına dinmek bilmedi. Ülkemizin adını Tıp alanında Dünyaya duyuran Mehmet Haberal Kim de bu kadar önemseniyor?

Neden, diğer vekil adayları ve tutuklu adaylar miting alanının harcı olmuyor?

Yukarıda yer alan üst başlıklı soruları yazının içinde daha derinleştirerek, Prof.Dr. Mehmet Haberal’ın kardeşi Prof. Dr.Ali Haberal’la söyleşerek siz okurlara tüm çıplaklığıyla Ecevit olayının perde arkasının ayrıntılarını aktardık.

 

HALKPOSTASI Gazetesi Sahibi ve Halkla İlişkiler Sorumlumuz Nebahat Erbindal ile birlikte Başkent Üniversitesi Rektörü Sayın Ali Haberal ile ağabeyi Mehmet Haberal’i konuştuk.

Bu söyleşiden üç gün sonra Ülkemizin önemli kalemlerinden Gazeteci –Yazar: Mete Akyol ile Emirgan Otel’de kısa bir sohbet sonrası, ülkenin değerlerinden biri olan M. Haberal için söylenenlerden sonra aklıma ne geldi biliyor musunuz?

Zonguldak’ta Treni İlk olarak görüp, aynını yapan Kozlulu Musa Hocamızın babasının deli olarak tanımlanıp, işten atılış hikâyesi. Bu olayın yaşandığı ilimizin aydınlara olan sert tutumunu anımsadım.

Mehmet Haberal için Başbakanın söylediklerini daha önceden keşfederek sürdürdük söyleşimizi. Ecevit ‘in ölümüne değin meraklarımızı giderdik. Okurlarımızın da merak ettiği şeyleri.

Haberal ‘ın Kardeşi kendisi gibi tıp adamı olan Prof.Dr.  Ali Haberal’la

Konuştuk.

Mehmet Öztürk : “  Sayın Ali Haberal; Mehmet Haberal Kim?

Uzun yıllar Zonguldak’la diyalogu olmadığı doğrumu? Sayın Prof.Dr. Ali Haberal konuşmasına Şöyle başladı;

“Bizim Zonguldak’a gelişimiz 1948 li yıllardır.Niye Zonguldak’a gelindi.?ye cevabında;

Doğu Karadeniz iklim şartlarını biliyorsunuz. Yapılacak bir iş yok. O zamanlar Zonguldak iş konusunda çok popülerdi. Bizim dedelerimiz Çatalağzı Termik Santralinin yapımında çalışmışlar. O yıllarda teyzemin beyi Bartın’da hâkimlik yapmış. Babam da Lise öğrencisi iken burada ticaret Lisesine devam etmiş. Babam Üzülmezdeki EKİ’de puantör olarak çalışırken bir yandan çalışmış, bir yandan okumuş.

1948–50 li yılarda Zonguldak’a geliş öykümüzün başlangıcı böyledir. Daha sonra babam Soğuksu bölgesinde Fırın açarak ticaret hayatına başlamış. O zamanlarda ağabeyim Zonguldak’a geliyor..Babamın arkasından.

1954 yılından bu güne Fırın işlerimiz devam ediyor. Abim ve ben o yıllardan sonra yaşamımızın büyük bir bölümünü burada geçirdik. Ta ki üniversite hayatımıza kadar. Biz 4 kardeş dördümüz de Çelikel Lisesi mezunuyuz. İlkokuluda Gazi ilköğretimde okuduk

Mehmet Öztürk: Sayın Haberal Zonguldak sizin için ne anlam taşıyor?

Prof.Dr.Ali HABERAL : “ Ben ve dört kardeşim her Ramazan ve Kurban Bayramları  bu il’e geliriz.Bizim Zonguldak’la yaşamımız hayatımızın 1/3’ i. Biz buraya pikniğe değil, Annemizin evine geliyoruz..Bilmem anlatabildim mi?.

Mehmet ÖZTÜRK : Sayın Ali bey ,Mehmet Haberal Milletvekili olduktan sonra bu kadar fırtınalar koparanlara karşı ,Zonguldak için nasıl bir çalışma ile halkın karşısına çıkacak?.Sağlık alanında ve Mili Eğitim alanında atılımlar yapacağız diyorsunuz.Özellikle sanayi bölgesi olan ilimizde KANSER % 30 lara ulaştı.Bu durumda ne gibi çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz?

Prof.Dr. ALİ HABERAL: “ Seçim işleri bittikten sonra ciddi bir sağlık haritasının çıkartılması lazım. Günü birlik işlerle şu veya bu yapılacak denilemez.

Bu bölge maden bölgesi. Devamında Meslek hastalıkları var. Ereğli tersaneler bölgesi, orada Erdemir’le birlikte farklı sağlık sorunları var. Ağır metal hastalıklarının yaşandığı bir bölge. Dolayısı ile yapılanma da buna göre yapılmalı.

MEHMET ÖZTÜRK: Kandilli’de Göğüs Hastalıkları Hastanesi açıldı. Şimdi çalıştırılmıyor. TTK’ nın tam göbeğinde! Burada iyileştirme yapmak mümkün mü?

Prof.Dr. ALİ HABERAL: “ Tabii bunların değerlendirilmesi lazım. Ankara’daki hastanemiz için söylüyorum. Çok önemli olan Göğüs Hastalıkları ve Alerjik Ana Bilim Dalımız var. Burada çok iyi tetkikler ve

Araştırmalar yapılıyor. Mesela oradaki hocalarımızdan biri de bu bölgede Akciğer hastalığı ve Sigara alışkanlıklarının çok fazla olduğunu saptamış. Bizim Ankara’daki kliniğimizde çok yoğun çalışmalar yapılmakta. Biz de sizin önerinizi süratle hızlandırmaktan gurur duyarız.”

 

Sayın Ali Haberal ile Bilhassa ülkenin hemen, hemen her gün tartıştığı Haberal –Ecevit olayının perde arkasına açıklık getirecek sorumuzu sorarak, Zonguldak Köylüsünün merak ettiklerini Ecevit ‘in ölümüne dek yaşanan süreci sorduk.

Prof.Dr. ALİ HABERAL : “ Şöyle söyleyeyim, önce bir hekim ve sonra bir insan olarak bir ülkenin Başbakanına onun ölümüne yol açabilecek bir gelişmeyi bir doktor nasıl düşünebilir.2.si Sayın Merhum Başbakan Bülent ECEVİT, Sayın Profesörü Dr. Mehmet HABERAL’ ı Cumhurbaşkanlığına aday göstermiştir. Tabii ki ülke menfaatleri için. Yapılan eleştiriler gösteriyor ki, Bir ülkenin Cumhurbaşkanlığına aday gösterilen ağabeyim Cumhuriyet değerlerine sahip çıkacak bir kişiliğe sahip. Bu hususu çok sayıda insan unutmuş gibi.  Sayın Ecevit,  Prof Dr. Mehmet Haberal’a çok değer veriyordu. Sizde bilirsiniz ki değerler karşılıklıdır. Kaldı ki, onun hekimi Mehmet Haberal değil, Prof.Dr. Turgut Zileli’dir. Bu doktorumuzun başkanlığında tedavi görmüştür.

O günün Başbakan Koruması Recai Birgün’e de bu raporlar verilmiştir. Bunlar Başkent arşivinde mevcuttur. Bu tür bilgiler için 13.Ağır Ceza Mahkemesinin talebi üzerine kendisine sunulmuştur.

MEHMET ÖZTÜRK :” Neden bu tartışma bitmiyor? Ecevit olayı Sayın Mehmet Haberal’ı zora sokmaz mı? Kırsalda halk bu soruyu çok merak ediyor?

Prof.Dr. ALİ HABERAL : Sayın Başbakanımız Bülent ECEVİT’ in Parkinson hastalığı vardı.Basına yansıdığı için söylüyorum.Hastanemizde yatmadan yıllar öncesine dayanan bir hastalıktı bu..Bunun devamından sonra bir sürü hastalıkları vardı.Bütün tedavileri düzen içinde yapılmıştır. Mesela Sayın Ecevit’in sağlık durumundan dolayı zorlandığı konusunda bir sürü yazılar çıktı. Basın bunu işledi.

Mesela; Yok ECEVİT’ e rapor verilecekmiş, yok öyle.Yok böyle ..

Aslında iş Recai Birgün’ün kendisini gündemde tutmak için yaptıkları açıklamalar sonucu bu sataşmalar yaşandı. Birgül ile Sayın Rahşan Ecevit arasındaki bir ev nedeniyle bir sürü çatışmalar çıkmıştır.

Ecevit Hastanede yattıktan sonra 7 ay başbakanlık yaptı. Ardından 4–5 yıl sonra da öldü. Sayın Rahşan Hanımın Üniversite yönetimine ve hocaya teşekkür mektupları durmaktadır. Hocayı  bu tür gündeme getirmek istemesek te, konular böyledir. Maalesef vefat etmiş bir başbakan ile ilgili gereksiz polemikler yapılması da yakışıksızdır.

Şu sıra halkın gerçekleri bilmesi önemli, Zonguldakta bu konular siyasiler tarafından suistimal edilmektedir. Şimdi bir DSP adayı Nurhan bey’in beyanatları olmuştur. Acaba Nurhan Beyin bu konu hakkında ne tür bir bilgisi vardır?

Sayın Masum TÜRKER’ in sayın Haberal’a adaylık teklifi olmuştur.Bu ne yaman çelişki böyle!!

 

Mehmet ÖZTÜRK: TTK ve Erdemir konusunda neler söyleyeceksiniz? Emeğin Başkenti Emekli şehri oldu. Herkes aynı fikirde ama bir şey yapan var mı?

Prof.Dr. Ali  Haberal: “Bu konuda  hemfikirim maalesef emekli kenti olan Zonguldak’ın bir çok kahvesi ,parkları emeklilerle dolu.Çünkü bu insanların yapacağı bir şey yok.Çoğu çay parası verecek durumda dahi değil..Bu ilde maden işçileri emekli olduktan sonra acı bir gerçekle karşı karşıya kaldıklarından ,başka illere maden işçisi olarak gidiyorlar.!Geçim sıkıntısının tek sebebi çocuklarının;  çocuklarına,gelinlerine bakmak zorundalar.İş olmayınca 50 yaşlarında olsalar da kendileri çalışıyorlar.”

 

ÖZTÜRK; Sayın Ali Bey, Özel Ocaklar konusunda neler söyleyeceksiniz? TTK ‘da On bin, Özel Ocaklarda 4–5 bin kişi çalışıyor. Taşeron işçiliği kalkacak mı?

Prof. Dr.ALİ HABERAL : “ Maalesef taşeron olayı burada çok fazla. Hükümetin politikası bu. Ucuz işçilik sağlıkta da hat safhada. Bunların çoğu da SSK ve İş Güvenliğinden yoksunlar. Kömür stratejik bir maden olmasından dolayı bu ocakların önemi fazladır. Bazı şeyler vardır. Değeri para ile ölçülmez. İletişim sistemi, madenler, telekomünikasyon gibi değerlere ihtiyaç var. Bunlar ülkenin can damarlarıdır. Bunların özelleşmesi ülke ekonomisinin geleceği açısından çok daha önem taşır.

 

Mehmet ÖZTÜRK: Sayın Ali bey, Sayın Mehmet Haberal ve Sayın Toptan kökten ikisi de Rizeli. Haberal’in buraya verilmesinden sonra TOPTAN’ ın Zonguldak’a kaydırılması önem arz etti. Bildiğim kadarıyla bir dönem ikisi de DYP içinde MKYK üyesi idi. Bu iki kişinin böyle bir dönemde bir birilerine vurdurularak siyaset yapılmasına ne diyeceksiniz?

 

Prof.Dr.ALİ HABERAL:  Biz şahsen bir başka siyasi görüşün aday tespiti için yorum yapmayız. Ama geçmişte tabii ki Köksal Toptan ‘ın ailesi bizim aile dostumuzdur. Abimle aynı Liseyi bitirdiler. Siyasi görüşümüz ayrı olsa da dostluğumuz devam eder.

 

 

MEHMET ÖZTÜRK: Zonguldak’ın en ciddi çözüm bekleyen sorunları arasında sizce ilk sıralarda neler yer alır?

 

Prof. Dr. ALİ HABERAL: Zonguldak’ta şehir içi ulaşım maalesef yok. Belediye ve diğer STK ‘larla birlikte ilin ana sorunları için çözüm aranmalı.

Bir Filyos Projesi var 30 yıldır sofraya konuluyor. Babam ZTSO Başkanıydı.Onun zamanından beri bu proje gündemde. O zaman da bu proje vardı Neden Mehmet Haberal diye soranlara cevabım ancak bu şekilde olabiliyor!!

Bu Ülkede KÖKSAL TOPTAN ne kadar Zonguldak’lı ise Mehmet Haberal’ da o kadar ,hatta ondan daha fazla Zonguldaklıdır..Türkiyelidir... Türkiye’nin her tarafı bizimdir.

 

Mehmet ÖZTÜRK: Haberal ‘ın tutukluğu için ne diyeceksiniz?

 

Prof.Dr. Ali Haberal: O değil Türkiye tutukludur. Türkiye Onun adını dünya sağlık alanında yaptığı devrimlerle anıyor. İlk Yeşil Kart mudididir. Halkımız bu sayede yıllardır sağlıkta sorun yaşamaktan kurtulmuştur. Meclise gittiğinde daha radikal projelerle ülkeye hizmet edecektir.

Ben Zonguldak halkının kafasında ne tür tereddüt varsa basın aracılığı ile ulaşmaya hazırım. Hatta köylerde bu mesajlarımızı daha sık vererek, asılsız, mesnetsiz haberlerle halkımızın kafasının karıştırılmasına izin vermeyeceğiz. Ben şimdilik hocanın adına bu kadar söyleyebilirim. Kendisinin 13 Hazirandan sonra sizlerle çok geniş kapsamlı görüşmeleri olacaktır.

Sizin aracılığınızla Zonguldak, Ereğli, Devrek, Alaplı, Çaycuma, Beycuma halkıma ağabeyim adına sonsuz teşekkürler ediyorum ve onun selamlarını iletiyorum” dedi.

Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 

İlgili Diğer Haberler

ramazan bayramı
11 gün önce