YAZAR'IN DİĞER YAZILARI
 
Makale Kategorileri
 
EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

ANADOLU BASINI GELECEĞİNİ SORGULADI

Mehmet ÖZTÜRK
Köşe Yazıları - 30 Nisan 2018 Pazartesi - 23:52:45  - Bu makale 464 kere okundu.
Mehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.trCHP Genel Başkanından şok sözler

Nerede ise 33 Yıl oldu Basın Camiasına girim.

Henüz 19 Yaşında iken ,Ereğli'de yayınlanan Şirin Ereğli Gazetesi'nde bir şiirle başlayan ve akıbetinde Köyümde yanan komşu Recep abinin evinin haberiyle kendimi bu işin içinde buldum.

İlk Meslek hayatımın 1988 Yılında Memleket Gazetesi ,ardından Ereğli-Alaplı Hürriyet Gazetesi Taşra muhabirliği...

 

İşin başında çok bocalayan , EML Lisesi (  Ağaç işleri Bölümü(!) ) Mezunu ben, bu işte ,Hürriyet Gazetesi Zonguldak Büro Şefi Cahit Akman'ın çırağı olarak bu işe başladım.

Dile kolay 33 Yılı bulan meslek hayatımda 15 Sene Karadeniz Ereğli Belediyesi Basın Danışmanlığı görevi yaptım.

 

 

Niçin yukarıda kendimi anlattım?

 

27-28-29 Nisan 2018 Günleri Marmaris Belediyesi tarafından düzenlenen,CHP İzmir Milletvekili değerli dostum,Atilla Sertel, CHP Milletvekili:Tuncay Özkan ,CHP Milletvekili :Barış Yarkadaş'ın himayelerinde, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı:Yılmaz Karaca ve yönetiminin Ortaklaşa organize ettiği, ANADOLU MEDYA BULUŞMASI GHP Genel Başkanı :Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımı ile farklı anlam kazandı.

 

En az 30 Yıllık meslek hayatımda ,Doğu'dan Batı'ya, Kuzey'den Güney'e, Akdeniz'den Karadeniz'e,Ege'den Marmara'ya dahası; Anadolu'nun Sesi olan YEREL MEDYA BULUŞMASI milat olarak algılayacağımız bir sürece ev sahipliği yapan Marmaris Belediye Başkanı: M.Ali Acar Beye katkılarından, misafirperverliğinden dolayı teşekkür ediyoruz.

Ediyoruz, çünkü bu diyalogun farklı anlamı vardı.

 

Ülkemizde Erken Genel Seçimin adı dahi konmadan,CHP tabanından,bilhassa Yerel Basınla olan diyalog eksikliğinden ,bu Anadolu Medyası Buluşması'nda da sözü edilen ,CHP' nin Anadolu'da yeterli oya sahip olamamasının sancılarının sonucu önemli bir buluşma, 68 İl'den 400 Gazeteci...

 

Tekellerin elinde Yaygın Basın dendiğinde 30 Gazete, 20 TV akla gelir.

Ama biz, bizler bu ülkede 81 İl, 700'ün üzerinde ilçede ; " Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü kayıtlarına göre; Türkiye'de 55 yaygın, 23 bölgesel, 2.381 yerel olmak üzere toplam 2.459 gazete; 27 ulusal, 16 bölgesel, 215 yerel olmak üzere toplam 258 televizyon kanalı bulunuyor"

Yani aslolan güç bizde.

Farkında değiliz?

 

Düşündürücü olduğu kadar, bir birini hiç görmemiş, ama sorunları aynı olan Medya Kuruluşlarının sahipleri ya da Yazı kurulu 3 gün süreyle tanışma olanağı buldu.

 

Sayın Kılıçdaroğlu'nun özellikle basın için söylediği; Benim mesleğe ilk başladığım 1988-89 Yıllarında kullandığımız; "Demokratik ülkede ;Yasama,Yargı,Yürütmeden sonra 4.Gücün Basın" olduğu gerçeği,ülkemizde basının yerler altına alındığı,Basın çalışanlarının, köşe yazarlarının hapishanelerde olduğu bir dönemde çok ciddi bir  etkinliğe tanıklık etmek çok ama çok önemliydi.

 

Yaptığımız oturumlarda fikirlerin özgürce sunulduğu,Yerel Medyanın yaşadığı ekonomik, Sosyal konumunda irdelendiği üç günde öncelikle Gazetecilerin ana temel sorunlarının aynı olduğu dikkat çekti.

 

Basının kirlenmesi,basının tekeller eline geçmesi,basının halkın sesi olma Vs. Onlarca sorunun ana temelini teşkil eden ,Basın İlan Kurumlarından ilan alanların 2016 Yılından beri hiç zam almadığı, ülkemizde ; Kağıda,benzine,Dolara,Euro'ya ,Mazota, İşçi ücretlerine, SGK paylarının artmasına, vergi dilimleri içinde ne varsa tümden %40'ı aşan zamlara (!!!) rağmen ,hala 10.40 Tl 'den santim sütün üzerinden Resmi İlan yayınlayan bizlerin acı tablosunu paylaştık!

 

Özellikle Basın üzerinde son yıllarda oynanan oyunların "Yerel Basın" Üzerinde oynanmaya başlandığı, yerelde Tekelleşmeye gidilmesi sürecine dikkat çeken Sayın Kılıçdarolu'nun edindiği somut verilerin, biz ANADOLU MEDYASI için  ne kadar verimli olduğunu söylemek sterim.

 

Bu arada bizim de adımız oldu!

"ANADOLU MEDYASI"

Hani diyoruz ya, Ulusal Medya, Ya da, Yaygın Basın.

Bizim onlardan farkımız ne?

Hiç...

Koskoca hiç.Biz, hem spor, hem magazin, hem adli, hem de siyasi alanlarda görev yapan tabiri caiz ise, "ALAYLI  " olarak yetişen bir kuşağın son temsilcileriyiz.

 

Artık yerimizi bu iş için eğitim almış, donanımlı, Cumhuriyet değerleri ile donanmış! Daha dinamik beyinlerin bayrağı alarak, göndere dikmesinden onur duyarız.

 

Anadolu Medya Buluşması ,içten içe kanayan yaranın(!) ve ülkemizde giderek palazlanan Cumhuriyet Düşmanlarının(!) ki onları besleyenlerin de korkusu olmuştur.

Asla yerini tutması olanaksız olan KEMAL KILIÇDAROĞLU'nun Büyük Önder Mustafa Kemal'in 19 Mayıs 1919'da Samsun'dan başlattığı Ulusla Kurtuluş Savası Yürüyüşü, bu sefer Akdeniz'in Cumhuriyet kalesi olan Marmaris'ten başlamış olsun...

Bizler buraya Samsun'dan,Sivas'tan,Urfa'dan,Mardin'den,Karadeniz'den Konya'dan,Muğla,Aydın,İstanbul,Denizli 'den adını sayamadığım 68 İl ve ilçelerinden gelenler olarak, başta ulusumuzun bölünmez bütünlüğüne yapılan vurgudan daha çok haz aldık.

 

Teşekkür ederiz Sayın .M.Ali ACAR'a..

Teşekkürler bu ANADOLU MEDYA BULUŞMASI  nı düşünüp hayata geçirenlere...

29 Nisan 2018 Bu ülkede bir değişimin adıydı bence.

 

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; ereğli, tso, başkan, seçim,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
: