YAZAR'IN DİĞER YAZILARI
 
Makale Kategorileri
 
EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

BAŞIMIZ SAĞ OLSUN" MU?

Mehmet ÖZTÜRK
Köşe Yazıları - 22 Temmuz 2017 Cumartesi - 02:56:10  - Bu makale 984 kere okundu.
Mehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.trBİR ŞEHİR ÖLDÜ.

Benim en nefret ettiğim şey göz göre, göre ölümü bekleyen hastalara şifa dileyen zavallıların "Allah -a!" emanet olun sözü olmaya başladı.

 

Ben buradan başta Zonguldak ve Ereğli-Alaplı İlçelerinin için ölüme terk edilişi ,bu terki sağlayan duyarsız ve "çıkarcı" bir güruhun varlığına dikkat çekmek istiyorum.

 

Zonguldak İli son 20 Yılda Çökertilirken bizler her ne kadar isyan ettikse de, bu süreci pompalayan ,Zonguldak hainleri(Onlar hala kendi çıkarları için savaşıyorlar!) hala iş başındalar...

 

TTK'nın yok edilişi karşısında susan ,ANAP döneminin Milletvekilleri! ile daha sonra iktidar olan Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz Hükümetinin vekillerinin izinde yürüyen,AK PARTİ Milletvekilleri ve Zonguldak Bürokratları ,kanser hastalığına yakalattıkları il ve ilçeleri sadece seyrettiler!

 

Zonguldak TTK, Çaycuma Kağıt Fabrikası, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası,Tersaneler ve yok olmaya başlayan O.S.B'lerini çökerten Kapitalist sistemin mütedeyyinleri(!) şimdi kendileri can çekişmeye başladılar.

Zonguldak 1992 Yılından itibaren özel Kuvvetler ile çökertildi.

 

Önce 45000 İşçisi bulunan TTK, ardından 10 Bin İşçisi bulunan Erdemir, daha sonra ÇETAŞ ,gibi kurumların özelleştirilmesi ardından emekli kenti olan Zonguldak, şimdi küçüldükçe ,parçalandıkça ölüme terk edildi.

 

Emek Yoğunluk kentin Sosyal dokusunu bozmanın tek yolu,önce sistemin çökertilmesi projesiydi.

Türkiye İşçi Hareketlerinin Başkenti olan İlimizde, Bu ile gelen Valiler çöküşün esas uygulayıcısıydı...

 

Zonguldak 'ın en büyük İlçesi Ereğli'de Erdemir'in ilçeye katkısı kadar zararı olmuştur.İlçede 1960 Yılında kurulan ERDEMİR ,artık Ağır Sanayi devrini tamamlamıştır. Bu kurumun bulunduğu ilçede Kanser Hastalığı % 20'lere varan oranda artarak, her on hastadan 2'sinin kanser olduğu ilçemizde hayat kısalmaya başlamıştır.

Kapitalizmin terk ettiği Ağır Sanayi ,bizim gibi Az gelişmiş, ya da gelişmekte olan ülkelere dağıtılarak,1900' lü Yılların başlarında işin ciddiyetine varan bu ülkeler;(ABD,Fransa,İngiltere)  bu tür tesisleri yavaş ,yavaş başka ülkelere konuşlandırarak hem emeğimizi hem de sağlığımızı tehdit eden tüm olumsuzlukları başımıza bela etmişlerdir.

 

ÖZELLEŞTİRME VE SONA GELİNİŞ

Ereğli'nin  Bu sürece gelinmesinde Başta TSO Başkanı Yaşar Tetiker,daha sonra sağ görüşlü STK'lar ile Siyasi Partilerin İlçe başkanları esas sorumlulardır!.

 

Erdemir'in Özelleşmesi,ilçenin çöküşünü hazırlayan sürecin adıdır.Buna çanak tutan kimlerdir?

 

DTO Başkanı : ;İrfan Erdem.Özelleştirmede sessiz kalmıştır.

Bir dönemin Sosyal Demokratı; Önay Alpago. O dönemde Yabancı Firmalara Erdemir'i peşkeş çekmşti.

1994 Yılında ANAP'tan Belediye Başkanı olan Halil Posbıık,ANAP'lı olmasına rağmen ÖZELLEŞTİRME karşıtı eylemlere  öncülük etti.Hatta Dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz ile ters düşmüştü.

Posbıyık karşıtı, Gazeteciler Başta Fikri Kapan,TSO Başkanı: Yaşar Tetiker ile "İLÇE TEMSİLCİLER KURULU"'

İlçe Temsilciler Kurulu  dağılma sürecini hazırlamada önemli rol almışlardır!...

Bu sürece su taşıyan siyasilerden   MHP İlçe Başkanı da   ölen şehrin cellatlarıdırlar!

Daha kimler, 1995 yılında askıya alınan Erdemir Özelleşmesi 2006 Yılında AKP tarafından satıldı.

 

Aradan geçen 11 Yılda Ereğli'de ticaret büyük tüccarların, daha sonra da merkezi Ankara ve İstanbul'da bulunan dış kaynaklı Marketler zincirlerinin eline geçmiştir...

 

Halil Posbıyığın Ereğli' ye verdiği yararları inkar edemeyiz.Ancak, Posbıyık'ta son dönemde "çıkar gruplarının !" eline düşmüştür.

 

Seçim alma hayalleri ile ilçeyi bir kaç zengin İş Adamının himayesindeki Meclis Üyelerine teslim ettiğinden, son seçimi de kaybederek, bugün ilçenin ölü şehir olmasında dahili vardır!

 

Bu satışta başta Eski Vekillerden,Fazlı Erdoğan, daha sonra Milletvekili olan Ercan Candan'ın da çöküşe geçen ilçemizi kurtaracak ekonomik yapılanmaya katkı sağlayamaması bir şehrin ölümünden sorumludurlar...

 

Fazlı Erdoğan Ereğli'nin çöküşünde en büyük payesi olan vekildir.

 

BİR ŞEHİR ÖLDÜ.

"BAŞIMIZ SAĞ OLSUN" MU?  

Kına yakanlar yakar da, olan bizim memleketimize oldu!

Yok,yok.Bu çöküşe neden olanlara bedduam; Kör olun.. .

Kalan ömrünüzde dünyayı görmeyin!!!

 

 

 

 

 

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; ereğli, tso, başkan, seçim,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
: