EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

DOĞA KATLİAMI ÜRKÜTÜYOR

DOĞA KATLİAMI ÜRKÜTÜYOR
Gündem - 14.02.2019 Perşembe 06:53  - Bu haber 626 kere okundu.
Alaplı Mollabey yolunun ikinci alternatif yolu üzerinde ,Çayköy

Alaplı Mollabey yolunun ikinci alternatif yolu üzerinde ,Çayköy altında dere yataklarında doğa katliamına kimler sessiz kalıyor.

Alaplı Kaymakamlığını göreve çağırıyoruz.

Bunu yapan kum çakıl Ocakları sahiplerini denetleyen yok mu?

Dere yataklarında meydana gelen ve 2 Metre den fazla 3 -4metre derinliğe inerek çakıl alanların içme suyunu yok etmelerine Alaplı Kaymakamlığının sahip çıkmasını istiyoruz.

Bilindiği üzere,dere yataklarında kum-çakıl alma izni olsa da ,bu yerlerde en fazla derinlik 1 metre olacaktır.

 Akarsu ve kuru dere yataklarında kum, çakıl ve benzeri malzeme ocağı işletilmesine dair usul ve esaslar

             MADDE 6 – (1) Akarsu ve kuru dere yataklarında kum, çakıl ve benzeri maddelerin alınması ve işletilmesi faaliyetini gerçekleştirecek faaliyet sahiplerinin işletme esnasında uyması gereken esaslar şunlardır:

             a) Ocak sahasının çevresi beton kazık veya benzerleri ile işaretlenir. Ocak sahasının akarsu yatağı içindeki başlangıç ve bitim noktaları kıyıda çakılacak en az 1,5 metre yüksekliğindeki beton kazıklar ile belirlenir; kazıklar herhangi bir şüpheye mahal vermeyecek şekilde sabit röper noktalarına teknik esaslara uygun olarak yerleştirilir.

             b) Malzeme alımı süresince dere yatağının doğal formu bozulmaz, dere yatağı içerisinde yükseltiler oluşturulmaz, 1/25.000’lik, 1/5.000’lik ve 1/1.000’lik paftalarda gösterilen sınırlar içerisinde kalmak kaydıyla nakliye ve benzeri faaliyetlerle çevrede bulunan tesislere, tarım, çayır, mera, yaylak, kışlak ve orman alanlarına zarar verilmez.

             c) İşletme süresince akarsu yatağında yatak duraylılığını bozacak ve serbest akışa engel olacak şekilde malzeme alınması, mahfuz, servis yolu ve benzeri yapılar yapılarak suyun akış yönü değiştirilerek kıyı oyulmalarına, sedde bulunan yerlerde seddelere, bulunmayan yerlerde ise yatak kenarlarında bulunan ocak kullanım alanı dışında yer alan tarım alanları, meskun mahaller ve benzeri tesislere zarar verecek şekilde yatak üzerinde çalışma yapılması yasaktır.

             ç) Ocak içerisinde servis yolunun yataktan geçmesi durumunda, mevcut kesit daraltılmaz. Ocak yolu olarak işaretlenen kesimin bakım ve onarım işleri ile yanlış kullanımdan dolayı oluşabilecek hasar ve zararın tazmini faaliyet sahibince karşılanır.

 

BURADAN SU İÇİYOR ALAPLI

 

Etiketler; şehit, recep, turan, alaplı,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 

İlgili Diğer Haberler

Karadeniz Ereğli'de
2 ay 1 gün önce
aaa
2 ay 8 gün önce
 
Haber İle ilgili Diğer Fotoğraflar
 
Haber İle ilgili Diğer Videolar