YAZAR'IN DİĞER YAZILARI
 
Makale Kategorileri
 
EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

ERDEMİR YÖNETİMİNE!

Mehmet ÖZTÜRK
Köşe Yazıları - 25 Aralık 2017 Pazartesi - 02:08:08  - Bu makale 1011 kere okundu.
Mehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.trEreğli'de, yıllardır toplumsal alanda her yerde adı olan ERDEMİR'in Yeni yönetiminin basının "Gaz alma " kahvaltısı

Ereğli'de,  yıllardır toplumsal alanda her yerde adı olan ERDEMİR'in Yeni yönetiminin basının "Gaz alma " kahvaltısı  ! 2018 Yılının hangi ayında yapılacak? Merak ediyorum...

Bu arada şunu belirtmek isterim.

Ben bir daha bu yemeğe gitmem!

Erdemir İdare Meclisi Başkanı:Ömer Baktır,–)Genel Müdürü :Sedat Orhan ve Genel Müdür Yardımcılarının hazır bulunduğu, "Basın Yemeği!!!"

Yemekçi basının (!) tadını damağında bıraktınız.

O günden beri açız!!!

 

Sayın Erdemir İdare Meclisi Başkanı Baktır, size Yerel Basın konusunda  kimler uyarıda bulundu da, sık, sık yapmayı taahhüt ettiğiniz  kurumsal yapıda neler oluyor? konusunda duyarsız kaldınız merak ediyorum.

Sayın Baktır Beyin  kurumsallığıyla ünlü ERDEMİR ile yerel basının  arasında sık ,sık bir araya geleceklerini söylediği günden  bu güne,  sanırım 8 ay geçti.

 

Yılda 8-10 bin Tl Abone alan gazeteler ,milyon Dolarlık Kar eden ERDEMİR'den  300-400 Tl arası aboneye "EVET!" deyince;  300-500 Tl için kurumu eleştirmeye korkan! bazı basın s , kendi içinde üçe de bölününce, ERDEMİR yönetimi rahata erdi!...

 

Erdemir  Yönetimi Ereğli Basınını  300-500 Tl harçlığa susturunca, kurum yönetimi de," Ereğli' ye yüzünü dön" çağrılarını kaale bile almadı...Böylece "Ereğli'ye Yüzünü Dön."  eleştirisi yapanlara da  kendiliğinden susmak düştü!...

 

Sayın Baktır'a kim ne dediyse , Ereğli için ne söyleniyorsa doğrudur!

O yemekteki samimiyetiniz çok yerinde ,olmasına rağmen : Olumlu tavrınız ,olumsuzluğa neden olması da rastlantı olmasa gerek... Basını küçük görme hastalığına yakalanan ERDEMİR içindeki bazı(!) yöneticilerin de ,olası size sunduğu tablo,verdiğiniz sözün tutulmamasına neden oldu sanırım.Sizin bu     tutum ve davranışınız;   Sizin , Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker ile yaptığınız toplantıdan sonra adeta 80 derece dönüş yaptığınız kanaatinde olmama neden oldu.

Acaba, teşhisim yanlış mı?

 

İlçede Erdemir'in sizden üç  dönem  önceki yönetime kadar ,Ereğli ile entegre olan kurum,İstanbul Ataşehir'den yönetilmeye başlanınca, kurumun Dış alımları,Halkla İlişkileri  ilçeden uzaklaşınca , en tabii olarak ilçe ekonomisi ve Sosyal Paylaşım anlayışı (!)  yok olmaya neden  oldu.

 

Sayın Baktır; Sayın Sedat Orhan Yönetimi kendi başına karar alamadığı gibi, kurum içinde yaşanan iş yeri çalışanlarının ,başta Sendikasızlığından(!) kaynaklanan  "korku,sindirme!" eylemleri sonucu iş barışı maalesef yok olmaya başladı.

Şu 2018 Yılı içide ERDEMİR içinde çalışan 300-500 Kişinin değişik nedenler sonucu işlerine son verileceği duyumları iş yerinde "Jurnalci İşçiler Ordusunun subay ve Erlerinin !" Her şeye rağmen  "benden sonrası tufan!" anlayışına hayran kalıyor insan....

 

Ereğli'de bulunan ERDEMİR bu ile halkının ekonomisini zayıflatmış, hatta ilçe de yaşayan insanların "Mutsuzluğu suratlarına yansımaya başlamıştır!..."

Ereğli'de ,Ağır Sanayinin  oluşturduğu zehirli gazlar ve  ağır metaller,kanser başta olmak üzere ,çok sayıda hastalığın ilçeye yayılmasına neden olduğunu sizde biliyorsunuzdur?... Bu tehlike ,Tıp Alanında etkili isimlerce ifade edilmektedir.

Ancak, insan hayatının önemsenmediği, insanın makine yerine kullanıldığı! günümüzde, işsizliği hortlatan sistemin ,"işine gelirse 1500 Tl ye çalış!" anlayışı da siz değerli yöneticileri "İnsan Odaklı Hayat " tarzı yerine ,"KAR " Odaklı anlayışa sürüklerken, ölüme adeta meydan  okuyan Ereğli halkının vebali! er ya da geç tecelli edecektir.

 

Bu gün, Erdemir'de çalışan, ortalama 4-6 bin Tl Maaş alan işçi icralık ise, hatta evi hacizli ise ,münferitler( Kumarcı ve Alemciler) dışındakiler neden mutsuz?

 

Bu kurumda çalışan yaklaşık 5 bin işçiden ancak 2000 kişi 2000 Tl Maaş alan,geri kalanların çoğunun asgari ücret ve biraz üstünde maaş aldığı bilinmektedir., Bum dengesiz çalışma sisteminde ,  çalışma barışına gölge düşürüldüğü dikkat çekerken, size yansıyan bazı olumsuzluklara nasıl bir önlem alacağınız da merak ediliyor!?

 

Ereğli'de ,yaşanılan iflasların,ekonomik çöküşün nedeni başta ERDEMİR! dir...

Çünkü, bu şehir ERDEMŞİR  ile  etle kemik olmuştur.

Et kemikten ayrılınca ...

Can yanmaz!

İşte yaşadığımız olumsuzluklar bundandır.

Anlayacağınız , burada yerel basına çorba verip, diğer Yaygın(Ulusal Basına) Et vermeye devam etmeniz de hayatın gerçeklerine aykırı bir anlayışın ürünüdür.

Bir kurum ,bulunduğu yerdeki halkın temel sorunlarına değilse de, sosyal yaşama katkı sağlamakla yükümlüdür.

 

Küçük paralara (!) etrafındakileri satan ,hangi meslekten olursa olsun; En sonunda ,layık oldukları gerçekle yüzleşmek ,kaçınılmaz olacaktır.

Bu duygularla ,2018 Yılı Sevgi,Hoş görü yılı olsun.

 

 

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; ereğli, tso, başkan, seçim,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
: