EREĞLİ 'Yİ BEKLEYEN TEHLİKELİ OYUN !!!

türk

Köşe Yazıları   A+a-

Mehmet ÖZTÜRKMehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.tr

Ereğli çok yakın zamanda kavgalara sahne olacak .

Çünkü bu kavgaların kurgusu için provalar yapılmaya başlandı.

Farklı ve Ciddi bir gelişme içindeyiz.

 Zamanın provokatörleri(!) yine meyhane köşelerinde! öbekler halinde toplanmaya başladılar...

 

Ereğli için büyük bir Proje ,Oyunun 2.sahnesi için oyuncular sahnedeki yerlerini almaya başladılar!

Uğultulu sesler geliyor.

Dar sokaklardan,izbe köşelerden!

 

1995 Yılında Ülkede büyük yankılar uyandıran, ÖZELLEŞTİRME KARŞITI eylemlerin en büyüğü olan ERDEMİR ve TTK ' nın özelleşmesine karşı direnen TEMSİLCİLER KURULU oluşumunu hatırlayanlar bilir.

Ereğli'de 1995-97 yılları arasında ,Ereğli ortası da yanan ateş, o günlerde önce bu ilçede yaşayanların ocağında yandı...

 

Halil Posbıyık, bu eylemlere öncülük ederken, aslında halkın ona olan sevgisinin temel taşlarını atacağını ; Fakat, bu halk sevgisinin ona çok şeye mal olacağını da kestirememişti.

 

Türk Metal Sendikası'nın  ERDEMİR'in TÜK EKONOMİSİNDEKİ YERİ VE ÖNEMİ adlı kitapta,Başkan Posbıyık'ın 2005 yılında yayınlana kitapta yer alan açıklaması bana bir şeyi anımsattı.

2005 Yılında Ereğli AKM Sinema Salonunda ,Recai Başkan Başkalığında düzenlenen Panel'de; Panelistler; Halil Posbıyık Ereğli Belediye Başkanı. Doç.Dr.Sencer İmer :Hacettepe Üniversitesi Öğretim üyesi, Uğur Civelek:Ekonomist-Radikal Gazetesi Yazarı,Ahmet Fuat Erkal:Metalürji Yk.Müh.,İlhami Erdoğ: Türk Metal Sendikası Şube Başkanı.

 

Halil Posbıyık bu panelde 1995 yılından sonra ,2002 yılında hükümet olan AK Partinin Özelleştirme ısrarı karşısında yapılan panellerden birinde çok ciddi konulara değindi.Ve bunlar bugün yaşanıyor.Posbıyık, özetle ;"İşte yeniden harekete geçtiler.kaslarda ne zaman boşluk varsa ,parada tıkanma varsa  hemen akla Erdemir gelir.Bana sorun Özelleştirmeye karşıt mısın.Hayır.Ben özelleştirmeden yanayım.Ben blok satıaş karşıyım.yabancıya satışa karşıyım.Yabancılara blok satışa ,peşkeş çekilmesine karşıyım.

 

1995 'li Yıllarda aramıza nifaklar soktular.Özellikle sözcülüğünü yatığım kurulun yıpranması  için ,benim şov yaptığımı,siyaset yaptığımı ,Ereğli'deki işbirlikçileriyle  birlikte ellerinden geleni yaptılar.Ama yılmadım." diye devam eden sayfalarca konuşmasından sonra değindiği şu nokta şimdi yaşadığımız süreçtir.

Posbıyık 2005 yılında bundan 13 sene evvel şöyle diyor; Beyler, O zaman olacak şeyi ben şimdiden söyleyeyim: Eğer bu hata işlenirse,-İnşallah işlenmez.10 Sene sonra ,Sayın Posbıyık ve sizlerin gayretleriyle ve hükümetin içerisinde  ve Türk Milletinin bunu anlaması suretiyle 

  u ortaya çıkarsa,İnşallah bu olmaz. Erdemir mevcut  seviyesinde kalır ,kaynaklar dışarıya akar, 10 sene sonra "biz ne yaptık!" derler;Ondan sonra biz bu tesisi geri alır ,yeniden modernize edip, 5 sene içerisinde tekrar büyümeye başlarsınız ; ama 2020 yılına gelmiş olursunuz ki, ikinci bir Erdemir yoktur.budur mesele. Buradaki mesele ,Erdemir'deki insanların hayatını kurtarmak,bölgeyi kurtarmak, bölgeyi kurtarmak değil yalnız,burada Türkiye'yi kurtarmaktan bahsediyoruz."

Biliyoruz, Halil Posbıyık 'a Türk Metal Sendikası O dönem Şube başkanı saldırı düzenlemişti.Kavganın derileştiği anları belleğimizden silemedik.

 

Şimdi nereden buraya geldim.

Ereğli'de 2014-19 döneminde İlçede kavga yok! imajı veren AK Parti iktidarı aslında insanların umutlarını yok etti.

 

Aradan 5 yıl geçti.

Şimdi 5 yılın muhasebesi içinde "Posbıyık'ı " ziyaret eden Erdemir Genel Müdürü Cem Beyin görevden alınacağı! mesajı sızdı basına...

Basın bunu nereden öğrendi?

Bu basına haber servis eden kaynak TÜRK METAL olmasın!!!

 

Çünkü bu yerel basında sendika ile aynı çanaktan su içen iki,üç gazeteci var.

Aslında Cem Oral'ın görevden alınacağı manipüle edilmişte olabilir.

Ancak; Bu haber nedense Cem Oral'ın Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbyık'ı ziyareti sonrasına nasıl oldu da isabet etti?

 

KAVGAYI ATEŞLEYECEK Mİ?

Türk Metal AK Partinin arka bahçesi olduğunu 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi kamuoyuna ilan etti.Genel Başkan ve Genel Başkan Yardımcısı,Şube Başkanı! 200 işçi ile Nereye yürüdüler?

Neden yürüdüler?

 

Şimdi işin aslı Ereğli'de EREĞLİ HAİNLERİ iş başındalar!

Bunlar dün de vardı.Bu günde olacak.

Şimdi kavgayı kışkırtanlara dikkat edin.

Sonra çıkıp, bak Halil kavga etti diyecekler!

 

Ereğli'de istihdam sağlamakta başarısız olanlar,kavgadan nemalanacak besbelli.

Şimdi Ereğli'ye dair yeni senaryolar için dikkat edin.Ama dikkat edin...

Halil Posbıyık'a saldırılar için zaman kollayan TÜRK METAL ağırlığını hissettirmek için neler yapacak ?

Merakımız şimdiki taktiği ne?

Bundan kimler nemalanacak?

 

Aman dikkat!

Umarım benim yazdıklarım ,ön yargılarım ciddi bir yanılgı olur.

Umarım ,benim sezinlemelerim haksız çıkar.

Umut ederim ki, Ereğli güzel günler yaşar.

Ama hiç umutlu değilm...

 

 

 

Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
son gelişmeler
öne çıkanlar