Makale Kategorileri
 
EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

EREĞLİ'DE MİLLET İTTİFAKI BOZULDU!

Mehmet ÖZTÜRK
Köşe Yazıları - 10 Şubat 2019 Pazar - 00:07:45  - Bu makale 1023 kere okundu.
Mehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.trBazen haklı olmak iyi de.

Bazen haklı olmak iyi de.

Bu haklı olduğunuzun ne olduğuna da bağlı.

Bu ülkede ,AK Parti Hükümetinin devamlılığını sağladığı konusunda çoğu CHP'lilerin,demokratların ön yargıları gün geçtikçe haklılık kazanmakla kalmıyor.Acaba neler oluyor? Soruları ile havada kalıyor.

 

CHP içinde neler oluyor?

"Biz büyüğüz!" Egosunun hat safhaya ulaştığı CHP' de halk öz güven ararken, Millet İttifakının çoğu yerde olduğu gibi bozulması ,kararsız halkı şaşkına çevirdi.

 

Ereğli'de ,daha önceki seçimlerde 6000 civarında oy alan İYİ Parti ile CHP arasında ülke genelinde varılan konsensüsün birlerinin(!) arzu ve istekleri ,hatta egoları!!! Yüzünden kopması  hiçte olumlu gelişme değil.

 

Ereğli'de İYİ Parti ile Uzlaşmayı sadece kendi ekibince yapan Halil Posbıyık'ın İYİ Parti heyetine direttiği 2 kişilik Meclis Listesi'nin yerleri konusunda; "Ben nereye koyarsam orada yer alınır!" sözü, İYİ Parti İl Başkanını rencide eden tavrı ,CHP'yi de bir nebze zora soktu.

 

AKP'Yi,MHP'Yİ,BBP'SİNİ,SP'SİNİ,İYİ PARTİ'Yİ hiçe sayan; Bu partilerin tabanlarına saygısı olmayan bir anlayışın mimarı Halil Posbıyık'ın son sergilediği tavırlar şaşırtmakla kalmıyor.Daha vahim sonuçlara doğru yol alınmasına neden oluyor.

 

Ereğli'de bu sefer işin çok basit olmayacağı muhakkak.

AKP'nin en son aldığı oy Şehir Merkezinde 32 bin.

CHP' nin 29.000,MHP' nin;7000, HDP'nin,1600,SP'sinin ;1500,DSP' nin: 1200, İYİ Parti'nin; 6500,Oy kullanmayanların sayısı; 15.000 civarında.

Bu rakamlar her ne kadar net olmasa da %90 gerçek.

Bakınız, Ereğli'de son 10  Yıl içinde 12 Bin seçmen oy kullanıyor.Bunların son 5 yıl içinde oy kullananların dahil olduğu sayının çoğunun 18 ile 23 Yaş grubu olması dikkatle üzerinde durulması gereken husus.

 

Son yıllarda yetişen gençliği %60-70'i sağ seçmen profili içeren gençlikten oluşmakta olduğuna göre, Ereğli'de artan seçmen sayısının daha çok AKP,MHP, gençliğini, bunun dışında köylerde,Tarikat,cemaat,Menzil gibi köklü din eksenli insanları da hesaba katarsak, maalesef işin ciddiyeti ortada.

 

CHP'de daha çok 45-50 Yaş üstü insanların varlığı ,Yerel seçimlerde Ereğli'de giderek sağ partilerin güçlenmesi acı ama gerçek.

 

Şimdi Halil Posbıyık'ın "ben" egosunun yarattığı dağınıklık, güvensizlik, "ben bilirim" cilik partiye yakın insanlarında uzaklaşmasına, hatta başka partilere kaymalara!!! neden olacak gibi.

 

Bu süreci kimler ,nasıl durduracak?

Parti Kimliğinden uzak siyaset yapılmasına ,CHP'de ilkeli CHP'liyim diyenlerin de Posbıyık'la seçim alırız inancıyla ,bazı olumsuzlukları görmezden gelmeleri ,yarın yaşanacak kaosun adıdır.

 

Bunda düne kadar Posbıyık'ı CHP'lilikten uzaklıkla suçlayan gerçek partililerin ,vurdum duymazlığı(!) dikkatlerden kaçmıyor.

 

Beyler,AK Parti ev ev çalışırken,sizler neredesiniz?

Bu seçim AK Parti için daha kolay olmayacak ama, CHP için de hiç kolay olmayacak...

 

CHP'den kopmalar şiddetli şekilde devam edecek.

Hatta ,Ereğli' de tabandan uzaklaşılması ,diğer partilere kayışlara neden olması da çok büyük ihtimal.

 

Eğer bu seçimde İYİ Parti ,aldığı 6000 civarındaki  oyun 4000'ni, hatta bu sayıyı genç bir Ereğlili adayla 8-9 binlere taşırsa,"Çok zor ama!" O zaman CHP' nin seçim alma şansı çok az olacak!

 

Posbıyık'ın etrafında siyaset yapmak zordur.

Ama anlatılanlara bakılırsa, artık bir seçim kaldıracak güç ve kudrete sahip olmadığı, kırıcı tavırlar sergilediği ,yanına gidenler arasından sokağa taşan sözler!

 

Benim matematiğim şöyle; Tahmini olarak, BBP'si Uysal ile 10-12 bin Oy,MHP Talat ile(Geri çekilmez ise) 6 bin,İYİ Parti; 7 bin oy, SP'si; 2 bin oy alor, 10 bin oyda kullanılmaz ise,35 Bin oy yapar.81.000 Seçmen olduğu söylenen ilçede geriye 46 bin oyun  iki parti arasında bölüşülmesi halinde ortaya çıkacak tabloyu siz düşünün.

Yani 50 Bin yun 2 ye bölünmesi 25 bin oyu geçenin başkan olması demek.

Bu duruma göre Benim kanaatimce AKP burada daha şanslı gibi?

 

Posbıyık ne yapmalı?

Dün kendisine se.im kaybettirenleri yanına alıyorsa, Erol Çivici ekibinden Meclise adam almalı.

Yok olmaz derse, CHP'nin seçim alma şansı daha da azalacak

Çünkü, Erol'un varlığının olduğu Kepez ve Ören,Kavaklık bölgelerinde seçnemin % 65-70'i sağ kesim.

 

Benim matematiğim bu.Sizin harfler farklı yazabilir...

Sayın Posbıyık , aslında seçim almak için değil, bir gerçeğin yaşanacağı,Ereğli'nin yıllarca CHP'li olmayan belediyece yönetilmesine neden olabilir...

Sarhoşun mektubu okunmaz derdi Yaşar Tetiker...

Siz de bu mektubu okumayın Sayın Posbıyık Ağabeyim.

Çünkü, bu ilçede sağ yapının güçlenmesinde azımsanmayacak katkın var!!!

İzliyoruz, Partililer şaşkın.

Biz de şaşkınız.

 

 

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; şehit, recep, turan, alaplı,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
: