YAZAR'IN DİĞER YAZILARI
 
Makale Kategorileri
 
EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

EREĞLİLİ OLUP YABANCI OLMAK (!!!)

Mehmet ÖZTÜRK
Köşe Yazıları - 01 Mart 2018 Perşembe - 13:43:01  - Bu makale 518 kere okundu.
Mehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.trEREĞLİLİ OLUP YABANCIMOLMAK

Ereğli 20 Yıldır kıramadığı kabuğunu çatlatacak mı?

Her eline kalem alanın Gazeteci(!)olduğu, Her İş adamının Gazete Patronu olduğu kaç il ve ilçe var bizim gibi.30 yılı aşkın gazetecilik yapmaya çalışırımda bir türlü "gazeteci olamadım!" yeni yetmeler yanında!

Olmak ta istemem.!

Bizim yöremizde; İş adamı,müteahhit,kuyumcu,inşaatçı,bakkal,manav,"mafya" tufya takımlarının açtığı ; Türkiye'de eşi emsali bulunmayan bir serüvendir  gazetecilik.

 

Ereğli'de gazeteci olman için "eğitim ya da bu işin uzun yıllar çilesini çekmeye gerek yok.."

 

Ereğli alanında en kozmopolit ve son 13 yıla kadar en çağdaş ,köylüsü ,kentlisi , Atatürk ilke ve Devrimlerinin kendilerine sunduğu bir süreçte, emekten yana ,"emekçi kenti"  dokusuyla bilinen bir şehirdi...

 

Bu ilçede ekonomiyi,siyaseti genellikle "göçle bu ilçeye gelen!" bu memleketin 81 İli,3200 ilçesinden gelen "yabancı" yani ;

"El "dediğimiz insanlar yönetti.Hala da onlara sığınmacı ! noktasındayız.

Ötekileştirmenin merkezi  Ereğli...Ereğlililer.Kendi ilçesinde el gibi!

Ereğli ; Gençleri göç alan şehirden göç ederken, bu ilçenin Milletvekili,İlçe başkanları duyarsız kalmayı maharet  sanıyorlar.

 

Aslında yok ettikleri etik değerlerimiz.

Ereğliliğimiz...

Ereğli'liliyim diyen "sözde iş adamları!" ki, bunların köydeki genç işsiz Metin  ile hiç bir ilgisi yoktur. Bu il'de son 3 döneme kadar Milletvekili olanların % 70-80'i Zonguldak'lı, Ama bu sürece kadar %80'i Trabzon,Rize 'lilerden oluşan bir tablo var ortada...

Bunun sebebi nedir?

Bazı gazeteci arkadaşların yaptığı araştırma gösteriyor ki, Cumhuriyet döneminden  bu güne bizimle beraber yaşayıp, Vekilimiz olanların hala ne yaptıklarını merak ederim 35 yıldır.

Ereğli'den Milletvekili çıkmadı desem ayıp olur.

Ama çıkanların bu il'de adı aslı okunmuyor! Ne önceki dönem vekillerimiz, ne de şu anda vekil olanlar.

 

Ereğli-Alaplı halkına sahip çıkmada "yüreksiz,cesaretsiz!" hatta sadece kendi ikballeri için vekil olduğunu sanıyorlar.

Yada bu milletin kendi insanına güven erozyonu yaşadıklarından olsa gerek!

 

Ereğlili gençler şaşkın.

Bir sahip arıyorlar.Bir ağabey, hatta yüreğiyle  cesareti birleşik vekil!

Ama nerede...

 

Ereğli'den seçilen,Ereğlililerin tutarsız olması yöremiz geleneğinde ,adına "gıvırcık!" takısı ile aşağılanmamıza da evet, "gıvırcığım! "diyenlerin olması ne kadar acı.. Bu gıvıcıklığın ,bizi küçümseyen başka illerden gelenlerin ,bizi "korkak!" algısıyla örtüştürenlerin söylediği söze biat edenlerin de "yabancı kuklası !" oldukları dikkat çekiyor.

 

Artık bu uyuşukluğa, suskunluğa dur diyecek ; Yeni nesilere ağabeylik yapacak Ereğli 'li aranıyor.

 

Her canlının etten, kemikten olduğu olgusunu bilip, burada % nüfusun ; % 6'sını dahi oluşturmayan Trabzonlu, %2.5 'unu oluşturmayan Karslıların siyasete hakim olmalarına asla sözümüz yok.

Ama, aldıkları siyasi hakimiyeti ,bizim üzerimizde baskı aracı ! olarak kullanan, ilçe kongrelerine ağırlıklı olarak kendi hemşerilerini atayanların ,"bize hakaret edercesine !" ayrımcılık yaptıklarını görmezden gelmemiz hiçte kabul edilir değil.

 

Her şey bir yana, artık Ereğliliyim .Ben bu işe varım diyen yürekli insanlar daha ne kadar bu suskunluğu yaşayacaksınız.

 

Biz, ötekileştirmedik.

Asla da bu düşünceye hizmet edenlere de itibar edilmemesi düşüncesinde olmamıza rağmen ! hala da 172 Bin nüfuslu ilçede itilmişleri (!) oynayan ilçe halkına sahip çıkacak bir Ereğlili yok muuu?

 

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; ereğli, tso, başkan, seçim,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
: