Makale Kategorileri
 
EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

GERİCİLİK ,PARA ve İMAN

Mehmet ÖZTÜRK
Köşe Yazıları - 04 Temmuz 2019 Perşembe - 10:04:21  - Bu makale 223 kere okundu.
Mehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.trvurgun

Bundan 32 yıl önce Gazeteci Uğur Mumcu'nun ,TARİKAT SİYASET TİCARET kitabının her sayfası bu güne ışık tutuyor.

Bu ışığın neden söndürüldüğünü daha fazla anladım.

Kitabın tüm bölümleri için, "Bugünlere öyle kolay gelinmedi!"  Sözcüğünün ne kadar anlamlı olduğunu siz de anlayacaksınız.

TARİKAT,SİYASET,TİCARET

Sayfa 153.

Son günlerde " İrtica " olarak adlandırılan " ,İslam toplumu"  kurma düşüncesi ,"tarikatlar" eliyle yayılıyor.Peki bu "tarikatlar"a  bunca kur'an kursunu ,bunca pansiyonu,yurdu açacak para nerelerden sağlanıyor?

Tartışılması gereken asıl konu budur.

Kitle desteği sağlanmış koskoca partilerin mali sıkıntlar içinde kıvrandıkları günlerde( bugün olduğu gibi) , bu tarikatların yurtiçinde,ve yurt dışında "su gibi para harcaması hiç dikkat çekmez mi?

Dinsel akımların gözle görünen mali destekçilerinden  biri " birader  vakıfları" (Şimdi de oğul,damat vakıfları!"  Başbakan Özel'ın kardeşi; Korkut Özal  ve ANAP İstanbul İl Başkanı Eymen Topbaş 'ın öncülükleri ile kuruluyor.(Bu günde , Erdoğan ve yakınlarının öncülüğü ile kurulan vakıflar!) Ensar,Menzil ve diğerleri gibi.

Özeller ve Topbaşlar Suudi Sermayesi ile ortak iş yapıp,para kazanıyorlar; Kazandıkları bu paranın bir bölümünü dinsel amaçlı işlerde kullanıyorlar." Diyor Usta yazar Mumcu.

O gün,32 Yıl önce buna tepki verenler ,yine aynı.

Ve devam ediyor yazar; " Başbakan ÖzaL da elinden geldiği ölçüde Suudi sermayesine ayrıcalık tanıyor...

 

1Ne garip değil mi?

32 Yıllık bir plan işliyor ve Bugün de aynı ekip, Arap Baharı'nı yaşatıyor ülkemize.Suriyelileri baş tacı ediyor!

 Mumcu; " Sorulacak soru, son yıllarda kaç tane "dinsel amaçlı vakıf " kurulduğudur.Bu Vakıf kurucularının siyasal kimlikleri ve ticari ilişkileri bir çok gerçeği birden kanıtlayacaktır...

Evet ,Gericiliğin ardındaki mali destek önemlidir." Diyen ustanın 32 yıl önce ,bu gün yaşadıklarımızı yazması O'nun ölüme giden yolumuydu?

Mumcu Devam Ediyor; Örneğin İran'a giden ,daha sonra Federal Almanya'ya yerleşip, Laik Cumhuriyete karşı " Cihat çağrıları " yapan müftü Cemalettin Kaplan'ı kimler finanse ediyor? "

Şimdi zaman oluşumu ve FETÖ Örgütü adıyla anılan ve AK PARTİ kuruluşu aşamasında orta çıkan tarikatların ( Nur Cemaati) ülkede en büyük Atatürk düşmanı idi.Ülkeyi değil, Avrupa'yı saran bu cemaat, bugün ülke yönetiminde söz sahibi ,hatta orduya hakim olma aşamasına gelmişlerdi.

-AK Parti Hükümeti 15 Temmuz kalkışması öncesi bu cemaatleri  aşırı beslemiş, ardından "kurtuluş Savası!" verircesine mücadele etmekle meşgul olmuştur.

Fakat yerine başka vakıf ve Cemaatler türemiştir.

 

Mumcu; bugün yaşanan bir gerçeği o zaman şöyle  anlatıyor;Bu soruların ip uçları yavaş, yavaş ele gelmeye başladı.Müftü Kaplan ,Federal Almanya'da ünlü Murat Bayrak'ın "himayesi altındadır."Peki Murat Bayrak kimin himayesi altıdadır?

Bayrak ,MHP'nin son yöneticilerinden biridir.Bütün MHP yöneticileri,  12 Eylül Sabahı teker ,teker göz altına alınırken, Bayrak hakkında -nedense soruşturma emri verilmemiştir.Bayrak'ın Ayvalık ilçesindeki ünlü kampı,Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'nca  12 Eylül 1980 tarihinden sonra kamulaştırılmış,; ancak yasal süresi içinde kamulaştırılan arazi, kamulaştırma amacına uygun biçimde kuğulaştırılmadığı  için yeniden Bayrak'ın mülkiyetine dönüşmüştür.

 

Bakanlık , önce kamulaştırdığı yeri, nasıl göz göre , göre Bayrak'a geri vermiştir.

Bu alıntıdan sonra aklıma gelen o kadar kötü örnekler var ki, 2002 yılından bu güne kadar İktidar olan AK Parti'nin vurgunları, dünün yazılarını ; Amaan bu da vurgun mu? Dedirtiyor.

 

Mumcu  yazısında iki örnek verirken bunlardan en etkili olanı şöyle; " Bayrak'ın Türkiye'de etkili çevrelerce " korunduğu ve kollandığı kuşkusunu vermeye yetmektedir.

Demirel'i Seçim alanlarına götüren helikopter Bayrak'ın oğlu üzerine kayıtlı görünen " Sancak -Air" şirketinindir. ve Demirel'in bir zamanlar en yakanlarından biri olan  Uğur Gümüştekin , Bayrak'ın şirketlerini yönelmektedir.

Siyasal amaçlı dinsel akımların para kaynaklarından biri, dün arkadaşımız Enis Berberoğlu 'nun haberinde yer alan  Tük -İran şirketleri olabilir...Diye devam ediyor.

 

Bu gün ne değişti sizce.?

Ve işin garibi, son 5 yıldır alabildiğine vurgun yapan cemaatlerin hükümet içinde olmaları(!) Bundan 32 yıl önce TC üzerinde başlatılan yok etme eyleminin ilk tohumlarını atılış sürecidir.

Bakınız, Uğur Mumcu anlatımıyla; "Bir yanda Suudi Sermayesi ," birader vakıfları" aracılığıyla  Türkiye'de dinsel eğitime para yaratılıyor; öte yandan da mollalar yönetimindeki(!) İranlı ş Adamları aracılığı ile aynı alana destek sağlanmaya çalışılıyor.

"Faisal Finans " ve "Albaraka " gibi Suudi sermayeli fians kurumları  yurt içinde çalışıyorlar.

"Fetvası alınmış şirket" olarak sunulan "tekafül"  yurtdışındaki Türk Yurttaşlarının paralarını topluyor.

Müslüman'ın yoksulu,arkasızı,güçsüzü ,tek sözcük ile "garibanına " karşı "ATATÜRKÇÜLÜK"  taslayan çevreler; din sömürüsünün bu gülsuyu ile yıkanmış ,çokuluslu ve güçlü ticari ve siyasal ilişkileri karşısında niçin hemencecik sus pus oluyorlar?

 

Aradan geçen 32 yıl içinde Özal ile başlayan ve sinsi planlar ile bu günlere gelen "din eksenli " yönetimlerin bu gün halkımıza verdği sefaletin dinde adı var mı?

 

1980'li yılların başında küçük bir cemaat olan Gülen Cemaati, kimler tarafından büyütüldü?

Şimdi ülkede T.C ye karşı başlayan savaş önümüzdeki 5 yıl içinde etnik kargaşaya neden olacak gibi.

 

Apo'yu asalım diyen, Apo'nun yakalandığında iktidar ortağı olan MHP bugünde toplumun isyanına neden olan; Apo'nu  Kardeşinin TRT ekranlarında seslenişi "BOP" projesinin bir adımıdır?

 

Son 5 yıl için Suriye'den ülkemize gelen 3 Milyon Mülteciye bakan Türkiye Cumhuriyeti  kendi insanına bakamaz durumda.

 

Bu gün ülkemizin devlet kurumlarında "CEMAAT"  yuvalanması korkunç sevilere gelmiştir.

Din eksenli yapılaşma, artık inançlarımızı zedelerken, bazı verilere göre de , deizim ve ataizim gibi sapmaların arttığı ,maalesef ülke gündeminde yer almaya başlamıştır.

 

AK Parti, son viraja giren siyasi parti özelliği ,içinden 70-80 kişinin ayrılacağıdır.

Her dönemin bir başlangıcı, bir de sonu vardır.

Sebahattin Önkibarın  Yutup'ta yayınladığı "sarayın sakladığı büyük sır" adlı canlı yayında Cumhurbaşkanının yardımcısının Yimpaş Holding Sahibi Fuat Oktay'ın Cumhurbaşkanı Baş Yardımcısı olarak atanması ,parasal ilişkilerin detayında var.Malum hükümet içinde Gemizicikleri ile ünlü Ak Partililer ile dünün Özal'lı hükümetin pek farkı yok.

 32 Yıl önce Uğur Mumcu'nu Siyaset,Tarikat ,Ticaret Kitabını bulun, buluşturun. Okuyun.

Nereye gittiğimiz konusunda bir silkelenin...

İnanın dününü çabuk unutan toplumları yönetmek buna denir.

4.7.2019 Köy

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; ereğli, iftar, posbıyık, kadir,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
: