CHP 91. yaşını kutladı

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 91. kuruluş yıldönümünü coşkuyla kutlandı.

Siyaset   A+a-

 
Haber merkezi- CHP’nin 91. yaşı nedeniyle 9 Eylül Salı günü Atatürk Anıtı Önünde Çelenk Koyma Töreni gerçekleştirildi. Daha sonra partinin ilçe lokalinde, CHP İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, Ereğli Eski Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve partililer partinin 91. yaş pastasını hep birlikte kestiler.
CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, günün anlam ve öneminin yanı sıra gündeme ilişkin yaptığı açıklamalarda şunları kaydetti:
“CHP’nin ve 50 gün sonra kutlayacağımız Türkiye Cumhuriyeti’nin 91 inci kuruluş yıldönümü.
91 yıl…Dile kolay. Ancak bilim, özellikle de tarih bilimi, geçmişte yaşanan olay ve gelişmelerin, tarih bilimi açısından gerçekçi bir şekilde değerlendirilebilmesi, tarihin hükmünü verebilmesi için en az 100 yıl geçmesini söyler.
Fakat ülkemizin tarih alanında yetiştirdiği, konuyla ilgili tüm çevrelerin de otorite olarak kabul ettikleri Sina Akşin, Mete Tunçay ve Tarık Zafer Tunaya gibi ünlü tarihçilerimiz, Türk Yakın Çağı’nın yani Cumhuriyet, Atatürk devrimi ya da Türk devrimi de denilen yolun başlangıcının, 1908 olduğunu belirtirler.İçlerinde Atatürk ve ulusal kurtuluş mücadelesinde ki arkadaşlarının da bulunduğu 1908 2 .inci Meşrutiyet devrimi , Cumhuriyetin siyaset laboratuarı olarak nitelendirilir ve Türkiye’nin 1923’deki mecrasına 1908’de girmiş olduğunun altını çizerler.
Bu nedenle ülkemizde ve Ortadoğu İslam coğrafyasında, yüz yılı aşan gelişmeler karşısında, tarihin hükmünü vereceği, gerçekçi değerlendirilmelerin yapılabileceği, bilimsel zaman dilimi geçilmiştir.
Bugün Ortadoğuda, İslam coğrafyasında Afganistan ‘dan Pakistan ‘a, İran’dan Irak’a, Suriye’den Mısır’a, Tunus’tan Libya’ya, Yemen’e kadar yaşananlar ortadadır.
Etnik ve mezhepsel çatışmaların, iç savaşların yaşandığı, demokrasi, insan hakları, hukuk, özgürlük, laiklik gibi kavramların hiçbir anlamının olmadığı tam bir kaos ortamı.
Bu topraklarda , bu coğrafyada yaşamanın, var olmanın bedelinin ne kadar ağır olduğu ortadadır.
Hem bugün, hem tarihte yaşananlar bunun en büyük kanıtıdır.
Balkan savaşları, 1inci dünya savaşı , Çanakkale ve ardından Anadolu işgal edildi.
Yurdun büyük bölümü düşman elinde kaldı. Buna karşı henüz 38 yaşındaki genç bir devrimcinin, Mustafa Kemal’in önderliğinde 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan başlayan kurtuluş mücadelesi ve 9 Eylül 1922’de işgalciler İzmir’de denize döküldü. Ardından Türkiye Cumhuriyeti kuruldu.
Eğitimde, sağlıkta, sanayide, tarımda, bilimde, kültürde atılımlar yapıldı.
Genç Türkiye Cumhuriyeti , 1923’ten 2 inci dünya savaşının başlangıcına kadar 15 yıl boyunca, Sovyetler Birliği ve Joponya ile birlikte dünyanın en hızlı gelişen, kalkınan ülkesi oldu. Bu yıllar boyunca Türkiye’nin yıllık ortalama kalkınma hızı %15 olurken 1 kuruş dış borç ta yapılmamıştır.
CHP bakanlığa verilen bir dilekçe ile kurulan bir parti değildir. CHP’si emperyalizme ve onların işbirlikçilerine karşı, yoksul halkımızın verdiği büyük ve onurlu bir mücadeleden doğmuş bir partidir.
Bugün taşeron çalışma düzeni içinde iş ve can güvenliği olmadan köle gibi çalıştırılan emekçilere ilk kez sendikalaşma, grev ve toplu sözleşme haklarını sağlayan partidir.
Atatürk önderliğinde çağdaş atılımları ile dünyanın tüm ezilen, sömürülen mazlum halklarına örnek olmuş bir partidir. Dünyada ve bölgemizde modern, kalkınmış, çağdaş Türkiye’yi ve İslam dünyasında başka bir benzeri bulunmayan modeli yaratan CHP’dir.
Ne var ki 12 yıllık AKP iktidarı bu değerleri sulandırmak, yok etmek, çürütmek için elinden geleni yapıyor.
Bu değerleri savunanlara saldırıyor. Bu konuda bir hayli mesafe kat ettiler.  Ancak emelleri kursaklarında kalacaktır. Cumhuriyetimizin yakın, kısa tarihi buna en büyük örnektir.
Biz CHP’liler bugüne kadar hiçbir oy kaygısına düşmeden, ülkemizin çıkarlarını, kurduğumuz bağımsız, laik, demokratik cumhuriyeti yılmadan, usanmadan, bıkmadan, büyük bir direnç ve kararlılıkla savunduk. Bundan sonra da savunmaya devam edeceğiz. Çünkü çağdaş, bağımsız, demokratik cumhuriyetimizin en büyük güvencesi CHP’dir.
“BURUNLARINDAN FİTİL FİTİL GETİRECEĞİZ”
Şimdi; asgari ücretin 850 TL . olduğu ülkemizde, işsizliğin, yoksulluğun, hayat pahalılığının pençesinde kıvranan milyonlarca insanımızın karşısında, kollarında ki 700 bin liralık saatleri, para sayma makinelerini, para kasalarını, ayakkabı kutularındaki milyonlarca avro ve doları açıklayamayanlardan hesap sorma zamanıdır. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki ; yapılan soygunların, hırsızlığın hesabını mutlaka soracağız.
Burunlarından fitil fitil getireceğiz. Hiç kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacak.
Bu inanç ve kararlılıkla partimizin 91 inci kuruluş yılını kutluyor ve en başta Atatürk olmak üzere tüm mücadele arkadaşlarını, aramızdan ayrılmış her kademedeki parti emektarlarımızı, şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum.
CHP’nin 91 inci yılı kutlu olsun.”
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
son gelişmeler
öne çıkanlar