Neriman posbıyık, chp kongresi'nin iptali hakkında açıklama yaptı

Neriman posbıyık, chp kongresi'nin iptali hakkında açıklama yaptı

Gündem   A+a-

Neriman posbiyik, açiklamasinda su ifadeleri kullandi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu'nun Karadeniz Eregli Ilçe Olaganüstü Kongresi'nin iptali hakkindaki karari üzerine bu açiklamayi yapma ihtiyaci duyuyorum.

CHP Ilçe örgütü, bugüne kadarki "ele geçirme" "kontrol etme" anlayisi nedeniyle kilitlenmis durumda. Bizi kayyuma getiren anlayis da iste bu... Ve bunun sorumlulari yine bugün devredeler. Anti demokratik bir tutumla, son anda bütün hazirliklar tamamlanmisken kongreyi belirsizlige sürüklediler, iptal ettirdiler. Çünkü delegeye güvenmiyorlar.

Düsünün yer tutulmus, delegeler imza vermis, adaylar ortaya çikmis, son anda operasyon yapiyorlar. Yönetimi delegeler belirlemeyecekse, kim belirleyecek.  Genel Merkez'e yakin durup, kulisçilik yapanlar mi? O zaman neden seçim yapiyoruz, neden delegeyiz? Bu partinin en büyük gücü ilkeleri ve bu ilkeleri hayata geçirecek olan üyeleri ve delegeleri degil mi?
Kendi içinde kavgali, sen-ben çekismesi içinde partiyi küçülten, "Benim egemenligimde ve kontrolümde olsun" anlayisi nedeniyle en büyük zarari partimiz görüyor. Ayak oyunlari, arkadan çelme takma, halka gitmek yerine kulislerle,ayak oyunlariyla is çevirme anlayisi... Iste sizlere bunlari anlatmak istedim.

Partiyi Kayyum'a getiren yaklasimdan kurtulmanin ve bu kilitlenmeden çikisin tek yolu demokratik bir kongredir ve bu kongrenin süratle toplanmasi gerekir.

Üç adayla bugün adil ve demokratik bir yaris için hazirliklar son asamaya gelmisken gelinen bu nokta kime hizmet ediyor?
Birakin genel kurul yapilsin, birakin delegeler iradesini ortaya koysun. Neyden kaçiyorsunuz?

Eger olaganüstü kongrenin iptal gerekçesi, Halil Posbiyik'in esi olarak aday olmamsa, bu konuda bakilacak yer, CHP içindeki mücadele geçmisim, Anayasayla teminat altina alinan seçme ve seçilme hakkimiz ile sosyal demokrasinin evrensel ilkeleridir.
2011 yili Genel Seçimlerinde 3'üncü siradan Zonguldak Milletvekili adayi oldugumda Halil Posbiyik Belediye Baskani degil miydi?
2012 yilinda Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi üyeligine aday oldugumda Halil Posbiyik Belediye Baskani degil miydi?
Yani 174 delege beni desteklemek için imza attigi ve destek giderek büyüdügü için mi bu noktaya geldik.
Bir kez daha altini çizmek isterim; Ben Halil Posbiyik'in esi olarak degil, bir Cumhuriyet kadini, bir ögretmen ve bir parti neferi olarak uzun yillardir mücadele ediyorum. Belediye Baskani'nin esi olmak, siyaset yapmanin, seçilme hakkinin önünde neden engel teskil etsin?

Ne yani Genel Merkez benim esimden bosanmami mi istiyor?
Benim bir kadin olarak siyaset yapabilmem ve politikada bir yere gelebilmem için esimden bosanmam mi gerekiyor. Yani burada bana "Ya esin ya partin mi" deniyor.

Ne esim Halil Posbiyik'i birakirim, ne de partideki mücadelemi...
Ben, parti içindeki kaosun giderilmesi ve normallesmenin saglanabilmesi için delegelerin israrli talebi üzerine adayliga son anda karar verdim.
Karadeniz Eregli'de partimizin gelecegi için, yeni kirginliklarin olusmamasi ve partimizin iktidar sürecinde tartisilmamasi için, seçme ve seçilme hakkinin engellenmedigi demokratik bir seçime bir an önce gidilmesini bekliyorum.
Atatürkçü Cumhuriyet kadini, Laik Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ögretmeni ve yillarini  bu partide mücadeleye adamis bir nefer olarak sizlere sesleniyorum.
Ögretmenlik yillarim boyunca çocuklara Atatürk'ü ve kadinlar için attigi büyük adimlari anlattim. Atatürk'ün biraktigi en büyük miraslardan birinin, kadinlara seçme ve seçilme hakkini tanimasi oldugunu çocuklara ögrettim. Atatürk'ün ilke ve devrimlerini, Avrupa'da ilk seçme ve seçilme hakkini Atatürk'ün kadinlara tanidigini anlattim. Kiz çocuklarina, ögrenmelerini, egitim almalarini, baskilara boyun egmemelerini, yilmamalarini, mücadele etmelerini ögütledim.
Geldigimiz noktaya bakar misiniz!
Bugün Atatürk'ün kurdugu bu partide, bir kadin olarak, en temel hakkim olan seçme ve seçilme hakkina iliskin bir magduriyet yasamayi tam da bu nedenlerle kabul etmem mümkün degil.
Yok kadin kotasiymis, yok pozitif ayrimcilikmis, birakin bunlari,  engel olmayin yeter.

Sayin Genel Baskanimizin ardindan hak hukuk ve adalet diye haykirarak Istanbul'a kadar yürümüstük. Seçimleri engellemeye çalisanlara sesleniyorum; Sizler de orada degil miydiniz?
Hak yemem, hakkimi yedirmem.

Delegelere baski yapiyormusuz... Delegeler seçilirken ilçe baskani kimdi? Ben miydim. Sertan Ocakçi'ydi. Bu dedikodular,  delegelerin özgür iradelerine karsi yapilmis bir saldiri ve onlara yapilmis apaçik bir hakarettir.

Karadeniz Eregli CHP delegeleri akil ve vicdaniyla hareket eder, kimseye boyun egmez. Genel Merkezi yanlis bilgilendirip yönlendirmeye çalisanlara da...

Evet, Genel Merkez'in yanlis yönlendirilmeye çalisildigini, eksik bilgilendirildigini düsünüyorum. Genel Merkez'in süreci uzatmadan, ayak oyunlarina izin vermeden adil ve demokratik bir karar almasini bekliyorum.

Ilk bakista "Belediye Baskani, esini ilçe baskani adayi gösterdi" diye anlatiliyor olabilir. Ama gerçek bu mu, sizler beni biliyorsunuz. Yillardir bir nefer olarak milletvekili adayi, parti meclisi adayi olarak mücadele etmedim mi, köy köy, kapi kapi gezmedik mi, CHP'yi anlatmadik mi? Biz, birer CHP'li olarak, her birimiz birer birey olarak, kadin ya da erkek degil, partili olarak mücadele etmedik mi?

Genel Merkezden konuyu hemen yeniden ele almasini ve kongrenin iptaline iliskin karari gözden geçirmesini  bekliyorum. Gerçekleri gördüklerinde eminim bu son dakika operasyonlarina  ve haksizliga dur diyeceklerdir.
Katilimci, açik ve demokratik bir anlayisla yol almak zorundayiz. Basimiz dik, alnimiz ak, gururla ve onurla kol kola yürüyecegiz.
Kurucumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerini, bizlere emanet ettigi laik Cumhuriyeti koruyarak ve gelistirerek, demokrasiyle taçlandiracagiz. Çagimizin en büyük lideri olan Atatürk’ün gençlere emanet ettigi Cumhuriyeti, gençlerle savunacagiz ve gelistirecegiz. Gençligin enerjisi ve gelecege bakis açisi ile partimizin deneyimli ve birikimli emektar kadrolariyla bir arada çok çalisacagiz.

Kentimizde örgütümüz, “küçük olsun benim olsun” anlayisindan kurtulacak. Dar, hizipçi, ele geçirme mantigindan uzaklasacak. Sunun partisi, bunun partisi olmaktan çikacak; kendi ilkeleri dogrultusunda halkla bütünlesen, kapilarini halka açan ve kimseyi dislamayan, küçümsemeyen bir yuva haline gelecek.
Sevginin üzerine barisi, adaletin üzerine hak aramayi, dostlugun üzerine hukuku insa edecegiz.

Cumhuriyet Halk Partisi Türk Halkinin var olma iradesinin adidir. Bagimsizlik askidir, özgürlük sevdasidir.

Cumhuriyet Halk Partili olmak demek halk için kendini adamak demektir, halka ben ne verebilirim, demektir.

Cumhuriyet Halk Partili olmak demek devrimci olmak demektir.
Yasasin Cumhuriyet Halk Partisi…
Yasasin Laik Türkiye Cumhuriyeti…
Yasasin Mustafa Kemal Atatürk ve devrimleri…
Sevgi ve saygilarimla hepinizi tek tek selamliyorum.

Neriman Posbiyik

Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
son gelişmeler
öne çıkanlar