'DİNARSU ALAPLILARINDIR'

alaplı

'DİNARSU ALAPLILARINDIR'

Ekonomi   A+a-

 *DİNARSU  İmalat Ve ticaret T.A.Ş Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Bahadır Aksoy,İlçeye katkı sağlayan fabrikanın ,850 çalışanın aylık ,1.912.500 .00 Tllik katma değer sağladığı kurumun ,COVID19 sürecini anlattı.

DİNARSU'NUN yıllık Alaplı'ya katkısı :22.950.000 .00 Tl Milyon ile İlçenin Amiral Gemisi'nin ,İlçede bazı kesimlerce huzursuz edilmesi ,çalışanlarımız arasında da olumsuzlukla karşılanıyor." Dedi.

Öte yandan Genel Müdür Bahadır Aksoy, kurumun çalışanlarının %90'ına yakını Alaplı halkıdır.Ben burada olduğum sürece böyle olacaktır." Diyerek, AK-AL döneminin

 

AKSOY: KURUMUN AMACI İLÇEYE KATI SAĞLAMAK
Makamında Basın toplantısı düzenleyen Genel Müdürü Bahadır, İl ve İlçe Sağlık Müdürlüğün verdikleri tüm direktifleri yerini getirdiklerini de altını çizerek açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
“Biz 850 kişilik bir ekibiz, çalışanlarımızın ailelerinden ilçe içinde farklı yerlerde özellikle hizmet sektöründe çalışanların da olduğunu düşünürsek Alaplı ve köylerinde nerdeyse her hane ile teması olabilecek bir sayımız var, hal böyle iken ve tedbir konusunda ilçe içinde tedbirleri en üst düzeyde alan firma olduğumuz halde bizlere, çalışanlarımıza veya yetkili mercilere sormadan yanlış bilgilerle hiç tedbir alınmadığı, üretim durdurulmadığı, denetim yapılmadığı ve sanki virüsün fabrikamızdan çıktığı ve çalışanlarımızdan ilçeye yayıldığı izlenimi vermeye çalışan yazılı ve sözlü demeçler oldu.

“ALAPLI'DA 850 ,TOPLAMDA 1500 ÇALIŞANIMIZ VAR.”
Akal Tekstil San ve Tica.ş den devraldığımız Alaplı fabrikamıza bugüne kadar yaklaşık 50 milyon USD yatırım yaparak kapasitemizi iki katına çıkardık ve bugün yaklaşık 500 ü kadın olmak üzere 850 kişilik bir ekip olduk.
Amacımız burada durmak değil daha da büyümek, Alaplı'mızın istihdam yükünü mümkün olduğunca karşılamak ve ülkemizin üretim gücüne olan katkımızı artırmak istiyoruz.
Yaptığımız yeni teknolojik yatırımlarla fabrikamızı yerli ve yabancı rakiplerle rekabet edebilir hale getirdik ve kapasite olarak iki katına çıkardık.
Bugün yaklaşık 25 farklı ülkeye ihracat yapar durumdayız. Kalitemizle ve rekabetçi fiyatlarımızla ilk tercih edilen marka konumundayız, bu sebeple de hem yurt içinde hem yurtdışındaki rakiplerimize göre kapasite kullanımı olarak daha iyi konumdayız.

“PANDEMİDEN ETKİLENDİK”
Son dönemde bütün dünyada ve ülkemizde yaşanan pandemi dolayısıyla bizler de işlerimizde maalesef olumsuz anlamda etkilendik.
Ülkemizin bu süreci en az hasarla atlatıp sonrasındaki fırsatlarla beraber eskisinden daha iyi duruma geleceğimize inancımız tam.
Bunun için şirket olarak gerekli yatırımları yapmaya ve rekabetçi konumumuzu korumak için verimlilik artırıcı çalışmalara devam edeceğiz.

“ASLA İŞÇİNİN SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATMADIK"
Ülkemizde ilk vakaların görüldüğü tarihlerde mart ortasından itibaren işletmelerimizde sağlık bakanlığının yayınlamış olduğu tedbir tavsiyeleri doğrultusunda önlemlerimizi aldık ve
yayınlanan yeni yönetmelik ve tavsiye kararları doğrultusunda almaya da devam ediyoruz.
Sürecin başından beri çalışanlarımızı toplu smslerle sürekli bilgilendirdik.
Fabrikamızda süreci takip edecek iş yeri hekimimiz, iş sağlığı güvenliği sorumlumuz ve bölüm sorumlularımız ile bazı çalışanlarımızdan oluşan ekipler kurduk.
Servis arabalarımız iki katına çıkarılarak servislerde sosyal mesafeyi koruyacak şekilde oturma düzeni sağladık, bu arada bakanlık bu uygulamayı kaldırmış olmasına rağmen bizim servislerimiz aynı tedbirle devam ediyor.
Yemekhane kullanımı ile ilgili sosyal mesafeli kullanım, tek kullanımlık tabak, bardak su, kaşık-çatal, tuz vs gibi değişiklikleri yaparak il ve ilçe sağlık müdürlüğümüzün denetimi ile yemek vermeye devam ediyoruz.
Yemekhane ve dışında ise ortak kullanım gerektiren çay, kahve, sebil gibi uygulamaları kaldırmak zorunda kaldık..


DEVLET ÇALIŞ DEDİ.BİZ İŞÇİYİ VE ONLARIN SAĞLIĞINI DÜŞÜNDÜK
İşe gelişlerde, yemek arası yemekhane girişlerinde ateş ölçümleri yapılarak kayıt altına alınıyor.
İş giriş çıkışlarında kullanılan parmak okutma cihazlarını kart okutma haline çevirdik ve işe giriş çıkışlardaki yoğunluğu azaltma için kart okutma bölge sayısın  4 den 8 e çıkardık.
İlçe sağlık müdürlüğü ekipleri ve kolluk kuvvetleri nezaretinde fabrikamız neredeyse her gün denetleniyor.
Bunun dışında zaten her yıl, yıl içinde bağlı bulunduğumuz bakanlık ekipleri tarafından genel mevzuatlar konusunda sürekli denetleniyoruz
Yanılmıyorsam Alaplı ilçemizde ilk vakanın görülme tarihi 27 marttı, daha sonra 2 nisanda komşumuz bir firmada vaka olduğu haberini aldık.
Bu haberi aldıktan sonra hem kendi çalışanlarımızın sağlığını korumak için hem de Alaplıda bulaşın baskı altına alınmasını kolaylaştırmak adına 3 nisan sabahından itibaren 2 hafta süreyle fabrikamızda üretimi durdurduk.
Bu arada önlemlerimizi daha da artırarak 20 nisanda tekrar üretime başladık.
Bir ay sonra 21 mayıs günü fabrikamızda çalışan 2 arkadaşımızın pozitif olduğunu öğrendik ve hemen o gün yaklaşık iki hafta süreyle üretimi durdurma kararı aldık.
22 mayıs günü Alaplı ve Ereğli ilçe sağlık müdürlüğümüzce yaklaşık 100 çalışanımıza fabrikamızda test yaptırdık ve semptom göstermeyen ama pozitif olan 5 arkadaşımızı daha tespit etmiş olduk ve karantina süreçlerinin başlatılmasını sağladık.
Böylelikle bulaşın önünü kesmiş ve daha fazla çalışanımızın hastalığa yakalanmasını önlemiş olduk.
AKSOY: "BİZ 850 DEĞİL, 2500 KİŞİNİN YAŞAMINI DÜŞÜNDÜK"
Bu süreçte Kaymakamımız, Belediye başkanımız, il sağlık müdürümüz, Alaplı ve Ereğli ilçe sağlık müdürlerimiz, ticaret odası başkanımız, ilçe emniyet müdürümüz, il ve ilçe jandarma komutanlarımızla sürekli durumu istişare ederek süreci yönetmeye çalıştık.
Bu vesile ile hepsine teşekkür etmek istiyorum, bizlerin yanında oldular ve bizi olumlu yönlendirdiler, bizler de onların tavsiyeleri doğrultusunda üzerimize düşenleri yapmaya gayret ettik.
Bizi sevindiren en önemli şey tüm pozitif vaka çalışanlarımız hastalığı gayet hafif atlatmış olmaları.
KURUMA YÖNELİK ELEŞTİRLER ALAPLI'YA ZARAR VERİR?
Biz 850 kişilik bir ekibiz, çalışanlarımızın ailelerinden ilçe içinde farklı yerlerde özellikle hizmet sektöründe çalışanların da olduğunu düşünürsek Alaplı ve köylerinde nerdeyse her hane ile teması olabilecek bir sayımız var, hal böyle iken ve tedbir konusunda ilçe içinde tedbirleri en üst düzeyde alan firma olduğumuz halde bizlere, çalışanlarımıza veya yetkili mercilere sormadan yanlış bilgilerle hiç tedbir alınmadığı, üretim durdurulmadığı, denetim yapılmadığı ve sanki virüsün fabrikamızdan çıktığı ve çalışanlarımızdan ilçeye yayıldığı izlenimi vermeye çalışan yazılı ve sözlü demeçler oldu.
Bu tür açıklamaları en azından burada çalışan ve tedbirler neticesinde çalışma konforu olumsuz etkilenen çalışanlarımıza, büyük fedakarlıkla çalışan sağlık çalışanlarına yapılmış bir haksızlık olarak görüyorum.
Bu süreçte firmamız hakkında doğru olmayan bilgileri yaymaya çalışanlarla ilgili gerekli hukuki takipleri yaptıracağız.

İŞÇİYİ MAĞDUR ETMEDİK
Ülkemizde salgın başladığında tüm sektörlerde olduğu gibi bizler de işlerimizde olumsuz etkilendiğimizi ifade etmiştim,fakat çalışanlarımızın bu süreçten ekonomik olarak olumsuz etkilenmemesi için yönetim kurulumuz nisan ayında nisan, mayıs ve haziran 2020 aylarında mevcut maaşından eksik alan personelimizin çalışmamış olsa dahi maaşının eksik kalan kısmının avans ödemesi olarak tamamlanması kararı almıştır.
Bunu nisan ve mayıs aylarında uyguladık, haziran ayında da aynı şekilde uygulayacağız. Bakiyeyi avans olarak yapmamızın sebebi bu dönemde çalışanla çalışmayan arasındaki adaletsizliğin önüne geçmektir.
Avans olan miktarların daha sonra yapılacak prim, kar payı gibi extra ödemelerde . Mahsuplaşma kesinlikle maaş veya mesai ödemelerinden olmayacak.

Bunun dışında ayrıca sosyal sorumluluk gereği mayıs ayında Ramazan ayı olması sebebiyle hem kendi çalışanlarımıza hem de ilçemizde geliri olmayan veya pandemi sebebiyle geliri kesilmiş ailelere ulaştırılmak üzere belediyemiz ve kaymakamlığımız kanalıyla gıda yardımlarında bulunduk.
Her yıl çalışanlarımıza geçtiğimiz yılın karı ile ilgili prim dağıtmayı hedefledik, 2017 yılından buyana bunu yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz.
Yine çalışanlarımızın üniversitede okuyan çocuklarına her yıl aylık burs yardımlarımız var.
Alaplı için de elimizden geldiği kadar desteklerimizi sürdürüyoruz.
Satın alımlarımızı mümkün olduğunca Alaplı esnaflarından tercih ediyoruz.
Aslında firmamızı tanıyanlar bilir, bu tür şeyleri çok fazla konuşmak istemeyiz, amacımız reklam yapmak değil bilakis daha fazlasını yapmak, bunu yapabilmek için de konuşmak yerine çok çalışmamız gerektiğini biliyoruz ama maalesef son dönemde firmamız ve çalışanlarımız hakkında doğru olmayan bilgilerin paylaşılması ve yayılmaya çalışılması bunları açıklamak gereği oluşturdu.
Bu vesile ile öncelikle tedbirler sebebiyle fedakarlıkla çalışmaya devam eden tüm çalışanlarımıza ve bu süreçte bizlere destek olan herkese tekrar teşekkür ediyorum.
Ülkemiz için, ilçemiz için sorumluluklarımızın farkındayız, her şeye rağmen çalışmaya, üretmeye, büyümeye ve istihdamımızı artırmaya devam edeceğiz.

SEBDİKAL HAKLARA KARŞI DEĞİLİZ

DİNARSU Genel Müdürü Bahadır Aksoy, Mehmet Öztürk ile yaptığı  özel görüşemede Sendkal çalışmalar konusunda neler düşündüklerini sordu.

Aksoy ; Her işçinin senfikalara üye olma hakkı var.Biz kimseyi bu haktan mahrum etmeyiz.Ve kimseye baskı söz konusu değildir.Şu anda 100'ün üzerinde çeşitli nedenlerle iş yerine gelmeyen ,izinliler var.Bunlar da zaman içinde işlerine dönecekler." Dedi

Formun Üstü

Formun Altı

 

Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
son gelişmeler
öne çıkanlar