YAZAR'IN DİĞER YAZILARI
 
Makale Kategorileri
 
EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

İMZALAYACAK KİTABIM YOKTU....

Mehmet ÖZTÜRK
Köşe Yazıları - 10 Aralık 2017 Pazar - 23:20:17  - Bu makale 443 kere okundu.
Mehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.tr34 Yılı aşan Gazetecilik mesleğimde ,çok sayıda haber ve köşe yazdım da, bir kitabım olmadı.

34 Yılı aşan Gazetecilik mesleğimde ,çok sayıda haber ve köşe yazdım da, bir kitabım olmadı.

Yaklaşık 20 Yıldır tanıdığım Ağabeyim, büyük insan , dönemin en yaşlı ve en değerli yazarı : Ergun Evren ile çok şeye imza attım da, Bir kitabım olup ta , "       KİTAP İMZALAYAMADIM!" Çünkü, imzalayacak kitabım yoktu.

 

Ustaların kaleminden  dizelere aktarılan ; bazen insanı taaa 1970'li yıllara götüren "objektifimden" yazılarımdan başlamak istedim Kitabıma.

Kitapsız olmak ya da olmamak değil amacım.

1999 Yılında Gazetecilik mesleğimin 10. 11.ci yılında henüz çok acemi bir gazeteciyim dönemde , beni bu mesleğe daha da başlayan biri olarak 1997 Yılında tanıştığım, Yazar: Zihni  Anadol 'un Truva Atı'nda ilk Akşam" kitabını okudum.

Kitabı  28-10 1997 'de Bartın Belediyesi tarafından düzenlenen;"Kitap İmza Günü" etkinliğinde almıştım.

Büyük Usta ile Amasra'da başlayan ,Balıkçı lokantasında daha da derinleşen diyalogumuz ,hatta aynı ilçe bağımıza inen  sohbetimiz Ben de "Alaplı'lı kökenliyim. " Diyen Zihni  Anadol ile bende büyük etki yarattı.

Aslen Devrekli 1918 Doğumlu,Alaplı ile de bağının olduğunu öğrendiğim Anadol'un " Truva Atı'nda İlk Akşam" kitabının giriş bölümünde ,Kitapla ilgili düşüncelerini yazan; Muzaffer Arabul,Mehmet Başaran,Hasan  İzzetin Dinamo, Fahri Erdinç,Rasih Nuri İleri gibi Cezaevi arkadaşlarının anılarını bir solukta okudum.

 

Nazım Hikmet ile Cezaevinde yattıkları günü,1.Dünya Savaşı'nın izlerini dizelere aktaran ustanın soluk soluğa okunan kitabından etkilenmemek için ,"dünya umurunda olmaması gereken insanlar kategorisinde !" olmak tır hayat.

Düşüncelerinden dolayı yaşamının büyük bir bölümünü cezaevinde geçiren ;Hiç bir  ödün vermeden !yaşam mücadelesi vermek mümkün mü ? Şimdilerde...

 

Ankara Soğukkuyu Cezaevinde 1957'de  (ben doğmadan ) yaşadıkları hala bugünün yaşadığımız gerçeklerin ta kendisi...

 

O'nunla tanışmam Tanrının bana bir lütfü olmuştur.Yazar Zihni Anadol...O gün yanan bir ışığın etrafında 18 Yılı aşan süreçte "Bir ışık,bir yıldız gibi parlıyor,"  hala onun ile yaptığım konuşmalar.

 

Usta, Fatih Rıfkı Atay'dan hiç te iyi söz etmemiş...

Anadol'un ilkeli yaşamına girmek nasıl bir duygudur? Onu bilemem...

Bu onuru kimler hak etti?

Fatih Rıfkı Atay'ın tutarsızlığını çok iyi tanımlamış o dönemde.Bu günün ta kendisini tanımlamış Anadol, "Düzenin dümen suyuna kendini bırakmış" Yazar ,Gazetecileri!" anlatmış.

1999 Yılında kalem aldığım o günün köşe yazımdan bende çok etkilendim.

Aradan koskoca 18 Yıl geçmiş.

DEVAM EDECEK ...YARIN 

 

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; ereğli, tso, başkan, seçim,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
: