YAZAR'IN DİĞER YAZILARI
 
Makale Kategorileri
 
EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

KURALSIZLIK BASIN MESLEĞİ DEĞİLDİR

Mehmet ÖZTÜRK
Köşe Yazıları - 27 Kasım 2018 Salı - 15:34:00  - Bu makale 612 kere okundu.
Mehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.trEreğli'nin Yerel seçimler öncesinde

Ereğli'nin Yerel seçimler öncesinde ,AK Parti kadar sorunu(!) Bir o kadar da kötü gidişe zemin hazırlayan "Oyun kurucular!" tarafından siyasi olgunluktan uzaklaşan parti yok gibi.

 

Sayın Polat Türkmen başta olmak üzere, diğer 3 değerli vekilin kararlı bir şekilde ilçede olup biteni izlemesi gerektiği ortaya çıkıyor.

 

Geçtiğimiz hafta Ereğli'ye gelen ve ilçede 20 aday adayı ile oturup," Birlik Toplantısı!!!" yapan Başta Polat Türkmen,Ahmet Çavuşoğlu,Hamdi Uçar gibi yılların İl Başkanlığını yapmış deneyimli siyasileri ardından ilçeye kaos tohumları eken bir haber paylaşıldı.

 

Gayri resmi olduğu sanılan bu sitede çıkan haber üzerine ,yine ilçede son yılın medyası olarak ünlenen bir başka sitede ,bu haber çok manidar olarak;  sövenizim Ereğli'yi mi,AK Parti'yi mi Bitirecek!"başlığı ile ,ilçede yerli adayların(!) Milletvekillerine telefonla ; "Milletvekillerini arayan aday adayları, anket ve temayül sonuçlarına bile saygı duymadan, Hüseyin Uysal’da dahil olmak üzere kendileri haricinde herhangi bir kişinin aday yapılması halinde çalışmayacaklarını, bu durumda AK Parti adayının aleyhine bile çalışabileceklerini söylediler…"

açıklamasıyla, adeta şehirde yaşayan ,başka illerden gelenler ile son derece tehlike arz eden bir kavgaya  sebep olabilecek basın etiği açısından da uygun olmayan haber ile ilçe halkının en hassas yeriyle oynanması dikkat çekti.

 

Bu tür haberlerin yaratacağı toplumsal gerginliğin ,sokağa yansımasının çok ciddi sorunlar yaratmasından endişe ediyor, konunun hukuki açıdan da ele alınarak, "Basının toplumu germe, kavgaya yöneltme eylemine  sebep olması halinde İlçe de bulunan Basın Savcılığı" tarafından da dikkate alınması gerektiği basın kanununda açıkça belirtilmiştir.

MADDE:311

“ Tahrik, ceza hukuku bakımından, bir kimseyi suç işlemeye yöneltme, teşvik etme ve bu kişinin iradesi üzerinde yapılan etki sonucu bu kişinin suç işleme doğrultusunda harekete geçirilmesidir. Failin, haksız bir fiilin doğurduğu öfke ve elemin etkisi altında hareket ederek bir suç işlemesidir. Bu halde fail, suç işleme yönünde önceden bir karar vermeksizin, dışarıdan gelen etkinin psikolojik durumunda yarattığı karışıklığın sonucu olarak suçu işlemeye yönelmektedir.” (Yargıtay Ceza Genel Kurulunun 19.11.1990 tarih ve E.1-254, K.277 sayılı kararı) 
 

Yukarıda Yargıtay kararı ile sabitleşmiş suçların,basın tarafından işlemesi daha da vahim sonuçlara varması ihtimali üzerinde durularak, geçmişte yaşanan,"Yerel Basın kışkırtmaları!" ile yaşanan Sivas Olayları da bir bakıma Yargıtay iştiraklerinde  yer almaktadır.

 

Bu açıklama ile Ereğli'de basının bilhassa seçim zamanı birlerinin "borazanlığını!" yaparken, tolumda ;Kin nefret duygularını körüklemekten kaçınmaları gerektiğine değinmek istedim.

Ereğli'ye gelen AK Parti Milletvekilleri kendi aday adayları tarafından tehdit edilmesi hususunun be sebeple kamuoyuna açıklanması ve gerçeklerin halka iletilmesi  gerektiğinin altını çizmek isterim.

 

Bu tür haberlerin kaynakları da açıklanmalıdır.

Bazı siyasilerin "oyun kuruculuğu!" görevini üstlenenlerin toplum nezdinde hiçte etik olmamaktadır.

 

 


 

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; şehit, recep, turan, alaplı,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
: