YÖNETİCİLER UYUYOR MU?

alaplı-ereğli

Köşe Yazıları   A+a-

Mehmet ÖZTÜRKMehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.tr

ALAPLI VE  VEEREĞLİ 'DE TAOPLUM PATLAMA NOKTASINDA!!!

 

 

Aaplı'da ve Ereğli'de yaptığım gözlemler üzerine  Ereğli' de bundan 10 gün önce yazdığım "Alaplı'da çakalların uluması !" köşemin ilgillerce  dikkate alınmadığı ,bürokrasinin,alayişin ve ilçeyi yönetenlerin toplumsal düzenin nasıl işlediği konusunda duyarsızlıkları sonucu münferit gibi gözüken olayların perde arkasında neler oluyor?" Sorusuna cevap arayalım...

Daha 10 gün önce yazdığım" Alaplı'da "çakalların uluması ve Kurtların dansı" Köşe yazımın son bölümünde işaret ettiğim,işte o yazıdab bir bölüm;

"Alaplı'da 3-5 ay içinde inanılmaz olaylara gebe olunduğunu görmezden gelmemek,buna önlem almak gerektiği inancındayım.

Bazı Daire Müdürlerinin külhanlık yapıp, medyaya saldırı planlarının yaşandığı ilçemizde ,bu gibi kişileri deşifre etmekte bizim görevimiz olacaktır.

 

Alaplı'da mazlum köylülere kaba davranan(!!!) bazı  daire müdürlerinin ayaklarını denk alması zamanı gelmiştir.

Alaplı'ya gelen ve dinamik yapısı ile dikkat çeken kaymakamımızın hassasiyeti basının da ilgi alanında olup, kendisiyle yaptığımız kısa sohbette sorunların çözümü noktasında duyarlı olacağına inanıyorum.

 

Ben, Alaplı'da iyi bir hava sezinlemiyorum...

Umarım yanılırım. 10.7.2019"

 

Daha üç,dört gün önce yaşanan kavganın geçmişten gelen bir olayın devamı olması(!) ,o günden bu güne ilçede "Bir ağabeyin!" olmamasından ,barışçıl ilişkilerin oluşmamasından kaynaklandığını  söylemek ,acı da olsa gerçek.

 

Ben, yaşanılması muhtemel olayların müneccimi değilim.30 Yıllık Gazetecilik yaşamımda, toplumu oluşturan biteylerin yaşadığı sosyal travmayı mercek altına alarak, sokağa yansıyan olumsuzlukların; halkın psikolojik ruh halinin ,her geçen gün ; " intihar, cinayet, ve eşlerini hunharca vuran" bir toplum haline gelindiği görüyoruz."Bu konuda , Başta;  "Vali,Kaymakam,Belediye Başkanlarının bir araya gelerek, yaşadıkları İl'in ,ilçeleri ve kırsalında , "Halkın sorunlarının ele alındığı!" hatta medyaya yansıyan sosyal patlamaların nedenlerini araştırma komisyonları kurulması gerektiği inancındayım."

 

Ekonomik krizin yansımalarının ,sokağa akseden  yönü mü bütün bu  olanlar?

Hayır,eğitimsizliğin ve cehaletin eseri...

Zonguldak'ta intiharlar ve Eş Cinayetleri,bir anamda "mafya!" özentisi içinde olanların yarattığı toplum barışını bozan eylemlerin, Üniversitelerde araştırma konusu olarak araştırılması ,halkın bilinçlendirilmesi faaliyetlerinin de derhal başlaması gerekiyor.

 

Alaplı'da ve Ereğli'de köylerde alenen "esrar" partileri düzenleyen gençlerin(!) , giderek çoğalması da ilgililerce üzerinde durulması gereken ciddi bir sorun.

Kırsalda, köy gençlerini saran bu illetin (!) sigara içer gibi içilmesi,tüm sosyal dayanışmaya olumsuz  etki eden etmenlerdir.

Bu da toplumda yaşanan sosyal patlamanın bir adıdır!

 

Yukarıda ele aldığım konunun en aza indirgenmesi için ,Eğitim alanlarında  ve bilhassa KENT KONSEYLERİ gibi önemli işlevi olan kurumların ,bu alanda da derhal "kırsal ve kentler arası izleme komitesi kurup, güvenlik ,sağlık kurumlarıyla " ortak hareket etmesi gibi düşüncem oluştu.

Kent Konseyleri sadece kentin değil, o yaşanılan İlin,İlçenin ,Beldenin ,köylerini de kapsayan insan  yaşamındaki aksaklıkları saptama, bunlara çözüm arama ve  giderme amacına uygun çalışmalar yapması artık görev haline gelmiştir.

Toplumu yozlaştıran sistemde!, insanların ruhsal yapısını inceleyen Psikologlara da yer verilerek, halkın  bilinçlendirilmesi bana göre çok önem arz etmektedir.

İçinde bulunduğumuz ortamda ; "İş barışı, mahalle dokusu, komşuluk, arkadaşlık  ilişkileri yok denecek düzeye gelirken, bilhassa küçük yaşta çocukları "bazı din eğitimi veren özel evlerin!" denetimsizliği ,ilk okul çağına gelmeden ,okuma yazma bilmeden sağlıksız bireyler yetiştirilmesi! "  ile yaşadığımız coğrafyaya zarar veriliyor...

 

Bilhassa Ereğli -Alaplı ölçeğinde gözlemlediğim olumsuzluklar üzerinde durulması noktasında gereken neyse toplum olarak yapma arzusu içinde olan çok insan var.

Ama güven yok!

 

Evet, güven yok...

 

 

 

Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
son gelişmeler
öne çıkanlar