SİYANÜRLÜ ÖLÜM NASIL OLUR?

az zaman kaldı

Köşe Yazıları   A+a-

Mehmet ÖZTÜRKMehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.tr

Biz, bizi  bekleyen tehlikeleri biliriz.Biliriz de aldırış etmeyiz.

Ölümü biliriz,yüzyılları aşkındır yaşarız.Ama yine de ölümü sıcak karşılamayız.

"Ölümlü dünya!" Deriz geçeriz!.

Bu arada ,gelecek nesillerin ölümlerini hazırlarız(!) bilerek!!!

Dünya, Avrupa ülkeleri,hatta Afrika 'da bile ölümü uzatan "Çevre bilinci" için mücadeleler sürüyorken, bir yanda Açlıkla Mücadele eden, öte yanda Çevre için (doğanın korunması)mücadele edenleri duyarız.Görürüz..Ama ilgisiz kalırız!!!.

 

Bizler Alaplı'da yaşayan 40 bin,Ereğli'ye bağlı ;Gümeli Sınırlarında yaşayan 10 bin insanın, dahası Yığılca sınırında olan Gümeli Yaylalarının eteğinde yaşayan insanlar;  altın arayan KANADALI CENTERE GOLD firmasının yaptığı çalışmaları yerinde izleyerek, burada açılan 12 -13 Kuyunun ne madeni çıkardığını sorguluyoruz.

 

Bu maçla kurulan ALAPLI ÇEVRE PLATFORMU'NUN etrafını sarmalayan İktidar,muhalefet,meslek  odaları duyarlı insanların oluştuğu bu yapıya karşı Şirketin içinden salınan bazı güçlerin! ne yapmak istediğini derinden izliyorum.

 

Alaplı tümüyle bu noktaya odaklanmıştır.Alaplı'nın Dünya ölçeklerinde en değerli suyu,en değeli ormanları, balıkları,kuşları,fındığı ve yüzlerce çeşide dayayan bitki örtüsü yok olmayla karşı karşıyadır.

 

26 çeşit ağaç,12 çeşit kuş türü, 16 hayvan türü, ve 5 çeşit balık türü ile Türkiye'nin en zengin ekolojik yapıya sahip bölgesinde ,Amerikan,ve ya Kanadalı Emperyalist Ülkelerin yerli İşbirlikçi firmalarıyla, en değeli ALTIN ,KUARKS,BOR,ÇİNKO, BAKIR gibi önemli madenlerimizi çıkarmalarına karşı olmaya devam edeceğiz.

Bunu çocuklarımızın geleceği için yapmak zorundayız.

 

Bizim bölgemizde yılık Fındık rezervi 15-20 bin ton Yıl.Bu da reel değerde 15.tl den hesaplandığında 30 milyar .Bu Fındıktan; 20 Bin köylünün bütçesine giren para, Alaplı'da bulunan ;Fındık tüccarları,işçiler,kamyoncular,tırpancılar,gübre satıcıları,tarım aletleri satıcıları,gıda sektörü, beyaz eşya ve inşaat sektörü olmak üzere onlarca sektör ,% 60 oranında azalacak.İlçede ekonomi dar boğaz yaşanacaktır.

 

Bu kısaca şu demektir: 5  ve daha sonraki yıllarda,Alaplı'da başta suyumuz, fındığımız, yok olacak.Kestaneleri kalmayacak.Karayemişimiz, elmamız, armudumuz da olmayacaktır.Altın Madenince kullanılan SİYANÜR belası bu ilçeyi telef edecektir.

 

Yok ,burada altın yok.Ocaklar kapatılacak deniliyor.

Öyle ise maden ocakları hala neden faaliyette?

Başta Zonguldak Valisi  bu olaya el atarak gerçekleri halka anlatmalı.

Burada altın aranmaya başlandığında iş işten geçmiş olacak.

,Alaplı Kaymakamını da duyalı olmaya davet ediyorum.Belediye başkanları,STK'lar, Meslek Odaları tarafından yapılan araştırmalar esnasında devletin  destekçi olunmasını özellikle talep ediyorum.

 

Bir ilçenin altından değerli ürünleri varsa, o ilçeye sahip çıkılmalı.

Aksi halde ,yaşanacak kanser vakalarının müsebbipleri(!) bunun vebalinden kaçamaz!

 

Biz Alaplılılar olarak ne yapmalıyız? Dedik.

"ALAPLI ÇEVRE PLATFORMU etrafında ,şehrimize,suyumuza ,fındığımıza sahip çıkalım ."Dedik. Bunun için yola çıktık.

 

NE DOĞAMIZ KATLEDİLSİN.

NE DE SUYUMUZ.

ADETA CENNETİR, BÜTÜNÜYLE KÖYÜMÜZ.

ASLA ALTIN TAKMAZ ÖLÜMÜZ!!!

 

 

Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
son gelişmeler
öne çıkanlar