GAZETECİLER VE KGK

evet

Köşe Yazıları   A+a-

Mehmet ÖZTÜRKMehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.tr

Yaklaşık 332 Yıl önce başladığım Gazetecilik Mesleğimin daha başında olduğumu anladım.Bugün 24 -25Ekim 2019, benim dönüm noktam oldu.

Dünyanın 58 Ülkesinden ,Rusya'dan,Çin'den,İngiltere'den ve onlarca ülkeden gelen Küresel Gazeteciler Konseyi'nin 21. Dünya Rus Kongresi Ankara'da yapıldı.Ben buna tanık olmak bir yana, bundan bir yıl önce, TGF(Türkiye Gazeteciler Federasyonu) Kongresinde ,Karadeniz Ereğli Gazeteciler Derneği ile Niğde Gazeteciler Derneklerinin kongreye alınmaması üzerine, İlki Ereğli'de toplanan; GÜÇ BİRLİĞİ PLATFRMU ile başlayan, daha sonra KÜRESEL GAZETECİLER KONSEYİ adını alan bu oluşum.Bugün Türkiye'nin Dünya ile entegrasyonuna büyük bir adım attı.

 

Biz yılmadık,Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Ali Dim başkanlığında çıktığımız yolda,yaklaşık 15 İl,2 Ülke gezileri ile omuz omuza vererek, KGK oluşumunu sağlayan, "Perdenin arkasındaki isimsiz kahramanlar" Türk Dünyasının Avrupa'ya açılan kapısı olacak olan, KGD'Yİ kurdular.

Bu Kuruluşa Başta Mehmet Ali Dim Başkanın yakın dostu; Dış İşleri Bakanımız: Mevlüt Çavuşoğlu'nun büyük destekleri ve Sayın Cumhurbaşkanı: Recep Tayyip Erdoğan'ın oluru ile ilk icraatını ; Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Fuat Oktay'ın katılımı töreninde  yaptığı Tarihi Konuşma ,medyanın ilgi odağı oldu.

İki Ülke,Rus ve Türk Basını bir arada oldu.

Olmaz denilen başarıldı!

 

Bu meslek çetin bir cevizdir.Kırdığından içinden ne çıkar bilinmez. Ben 32 Yıllık Gazetecilik yaşamımda çok olayları irdelemiş, İki Faili Cinayet aydınlatmış,onlarca konuyu ,yaşama dair gelişmeleri okurlarıma aktarmış, bu süreçte ;Zaman ,zaman tehdit ve baskılara maruz kalmış olmayı önemsemeden yoluma devam eden biri olmaktan gurur duyuyorum.

 

Karadeniz Ereğli'de ilk Gazeteciler Derneği Kurucu Üyesi,Alaplı Tarım Kredi Kooperatifi Kurucu üyesi,Karadeniz Ereğli Belediyesi Basın Danışmanlığı,Zonguldak İl Genel Meclisi Üyeliği,TGF Genel Kurul Delegeliği, KGK'nin  Kuruluş aşamasında yer alarak, bu sürece katkı sağlama,  ve Meslek hayatıma Büyük heyecan katan; AVRUPA GAZETECİLER DERNEĞİ Zonguldak İl Temsilciliği görevim ile mesleğimin en değerli günlerinden birini daha yaşadım.

 

-Keşke 30 Yaşın da olsam,"daha güzel şeyler yapsam."Diyorum.

Bu mesleğe 1978  Yılında Endüstri Meslek Lisesi'nde okurken, Değerli Sina Çıladır ağabeyimin ,bana verdiği bir görev vardı.Zonguldak İşçi Hareketi Tarihi" Kitabında 5 sayfa röportaj,Madenden kaçan köylülerin öyküsü..

Ardından ,1984 Yılında asker dönüşü ,Duvar kağıdı,boya Ticareti yaparken, Gazeteciliğe ilk girişim; 1987 Yılında  Memleket Gazetesi ailesine ,  İbrahim Necati Günay'ın ,Bana Alaplı Temsilciliği  ile başladı. O  gün bu gün devam eden ,bu onurlu ve zor mesleğin nerede ise çeyreğini bitirdim.

 

Karadeniz Ereğli'den ;EGD Başkanı:İ.Necati Günay, EGD Başkan Yardımcısı: Mehmet Öztürk,EGD Başkan Yardımcısı:Sina Çıladır(küçük) KGK'nin etrafında 58 ülkeden,160 Gazetecinin katıldığı "Türk -Rus Medya Kongresi" nde olmak,hayatımın tarihi anlarından biriydi.

 

Mesleğin en lezzetli anı; Yaşın ne olursa olsun.Yarınlara bir eser bırakabilen olmak.Ben ve arkadaşlarım.KGK içinde yer alan 35 İlin Kurucu başkanları ,Türk Basınının Dünya Basını  ile Entegrasyonunun sağlanmasında atılan ilk adımın atıldığı yerde  olmak ,nasıl bir duyguysa, işte o duyguyu yaşıyor olmak ne güzel...

 

Bu arada Avrupa Gazeteciler Derneği Zonguldak İl Temsilciliği Görevimi bana tevdi eden, Değerli Başkanım :Adnan Fişenk Beye ve Necati Günay başkanıma teşekkür ediyorum.

 

Ve diyorum ki; Gazetecilik Mesleği onurdur.

Bu onur, zor artlar atında elde edilir!

Ben mesleğe yeni başladım...İlk giriş tarihim,1987!

 

 

 

 

 

 

Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
son gelişmeler
öne çıkanlar