YÜZYILIN EFENDİSİ

posbıyık

Köşe Yazıları   A+a-

Mehmet ÖZTÜRKMehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.tr
 Bazen yazarken aklımıza absürt başlıklar gelir. Öyle tanımlamalar yaparız ki, "Beton Nuri" ya da "Asfalt Osman" gibi.
Bende Halil Bey için söylenen Yüzyılın Efsanesi sözüne katlıyorum.
Onlar ,aslında yaşarken özümsenmeyenler gibi gösterilse de, fani olan herkes gibi bu dünyadan göç ettiklerinde hep anılırlar. Ünü Avrupa'ya yayılan ; "Hayatın N'leri " ön adları ile anılırlar. Mesela Halil Posbıyık, bence de "Yüzyılın Efendisi" dir. Yüzyılın efsanesi denilen özelliği taşıdığı aslında herkes tarafından biliniyor. Fakat, eleştirilere duyarlı oluşu onu daha da büyütüyor.
Halil Posbıyık, son 20 yıla ülke çapında damgasını vuran ,ender insanlardandır.
Mesela; Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la ,Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşan ile Ankara Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Halil Posbıyık aynı dönemin en uzun siyasi hayatı olan kişileridir.
Halil Posbıyık, CHP içinde 1985 yılından beri Belediye Başkanlığı için mücadele eden ,fakat "Tek Adam" zihniyetinin o zamanlardan gelen siyasal etiğinden dolayı, 1989 Yılında Ereğli'de birkaç ANAPLI tarafından ,Rahmetli Turgut Özal 'a götürülerek," Ereğli'nin İl Sözü " ile ikna edilen insandır.
Halil Posbıyık, 1989 yılında yerel seçimi kaybettiğinde, “Siyaset o gün başladı." dediği bir süreçten sonra 1994 yılı mart ayında başkan olmuştur.
Halil Başkan için yola çıkan, Fevzi Yılmaz, Akın Tözer, Yusuf Oktay, Metin Yüksel, Fethi Sesli, Yusuf Toprak, Mustafa Arık ve daha adlarını saymakla bitiremediğim onlarca insan 1994'ün zaferinin temel taşlarıdır.
Halil Posbıyık mücadeleci ve istekleri için her zaman aklına koyduğunu yapan biridir.
Ereğli onunla çok şeyler yaşadı.
Avrupa'nın en az 15 ülkesinden Kültür Ataşeleri Türkiye'ye, Karadeniz Ereğli'ye gelerek, ilçenin ekonomik gelişimine katkı sağladılar.
Ereğli’nin marka şehir olmayı hak ettiğini unuttuk.
Ereğli'ye gelen Türk Pop ve Türk müziği, caz müzik, klasik müzik alanlarında ünü Avrupa'da yaygın sanatçılarımız unutulmadı.
 
"Yüzyılın Efsanesi" bir bakıma eleştiri olarak yapılsa da , Ereğli halkı HALİL POSBIYIK'ın efsane olduğunu, 2014 seçimlerinde seçim kaybettikten sonra ,2019 Yılında 12 bin oy farkı ile seçim aldığında bir kez daha anlamıştır.
Ama halk ,"Hayır bir dönem daha bize lazımsın!" dedi. Bu ayrıcalığın sebebi ,Dr. Hüseyin Uysal'ın etrafında çöreklenen siyasiler ,CHP'den gelen Uysal'ı dışlama uğraşı ile bir anlamda Halil Posbıyık'ın ekmeğine yağ sürmeyi başardılar...
Ereğli'den Halil Posbıyık'ın izlerini silmek zor olur.
20 yılı aşan sürede görevde kalan kaç belediye başkanı var? Benim bildiğim, 5-6 tane.Bunlardan birisi de Halil Posbıyık.Ereğli onun başkanlığında ,70-75 Bin nüfusa sahipti. Bu süreci en iyi bilenlerden biri olarak, şimdiki 120 Bine ulaşan nüfus artışının alt yapısında Halil Posbıyık'ın imzası vardır diyebilirim.
Onun ilçeye kazandırdıkları , kaybettikleri ile karşılaştırıldığında kazanımların çok fazla olduğunu ,20 yıl önce 1 yaşında olan çocuklarımızdan dahası; Bu ilçeden 10-15 sene önce göç etmiş gurbetçilerimizin baktığı pencereden bakarsak daha iyi görmemiz mümkün.
Halil Posbıyık'ın 15 yıl yanında,yakınında olan ben, şimdi daha yakınındayım.
Onun her hareketini, yaptığı, yapacağı eylemleri önceden hissedebiliyorum. Bir tarih yaz deseler yazamam. Ama Halil Posbıyık ile ilgili yazıyorum.Çok önemli belgeler ve bilgiler ,arşivimden fotoğraflar, 1994- 2007 ve daha sonraki süreçte neler yaşadım.
Halil Posbıyık'ın Yükselişini Kimler Engelledi?
Halil Posbıyık'ı siyaset sahnesinden silmek için oynanan Bizans oyunlarının aktörleri,baş oyuncular, "perde arkasındaki kuklalar."
Aile hayatına kadar indirgenen baskılar, şiddete maruz kalan gencin kararan hayatı ve Posbıyık'ların siyasi arenadan silinmesi için ,Ankara'da ,Kızılay'da dönen dolaplar... Posbıyık'ın Milletvekilliğinin engellenmesinde etkili olan Zonguldak lobisinin ağabeyleri.
Ereğli' de bir algı ; O artık yaşlandı. Doğru. Ama Hala ,Ereğliiçin gerçekten kavga eden yok.
Eğer bir gün, Ereğli büyük bir felaket yaşayacaksa, bilin ki,Halil Posbıyık'ın yerine geçecek olan kişi ,aynı Halil gibi bir babayiğit çıkmazsa, geçtiğimiz dönem yaşadığımız eksikliklerin daha büyüğünü yaşayacağız.
Bekleyin...
12. ya da 2 ayda sizlere sunacağım ; YÜZYILIN EFSANESİ HALİL veya bir başka başlık altında ,en az 200 sayfalık kitabımla, yerel tarihin yarınlarına ışık tutmaya çalışacağım.
Bu arada ,kitabımda bu güne kadar yazdığım bazı köşe yazıları da yer alacak.
Tüm insanların bayramı kutlu olsun.
Mehmet Öztürk
26.07.2020
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
Bu içeriğe ilk siz yorum yapın!
BU İÇERİK FACEBOOK YORUMUNA AÇIK DEĞİL!
son gelişmeler
öne çıkanlar