EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

OCAKÇI; EREĞLİ'DE ZENGİNE VAR .FAKİRE YOK!

OCAKÇI;  EREĞLİ'DE ZENGİNE VAR .FAKİRE YOK!
Gündem - 21.08.2018 Salı 20:20  - Bu haber 1086 kere okundu.
ŞİFTAHSIZ DİKKAN KAPATIYORLAR

CHP İlçe başkanı Şerif Sertan Oxakçı;"Ereğli'de 14 Milyonluk Yolsuzluk İddialarının sosyal medyaya düşmesi ve bazı Rantçı İş adamlarının belediye içinde kurduğu hakimiyet ürkütüyor." Dedi

Özel haber:Mehmet Öztürk

            CHP İlçe başkanı Şerif Sertan Ocakçı, Kurban Bayramı arifesinde gazetemize verdiği demeçte İlçede yaşanılan yolsuzluk iddialarına ve ekonomik çöküşe dikkat çekti.Ocakçı Yaptığı açıklamada şunlara değindi.

"Kentimizde bayram yaklaştıkça yapılan zamların içinde aldığı maaş sabun köpüğü gibi erirken vatandaş çaresiz kaldı. Vatandaşımızın alışveriş yapamadığı, sadece vitrin seyretmeye mahkûm bırakıldığı dönemde; esnafından tut, üreticiye, köylüye, sanayiciye kadar bütün herkes geçim derdine düşmüştür.

            Bayram arifesinde çarşı içi esnafı umutsuz. Küçük-orta esnaf zaten kan ağlıyor. Kıyıda köşede rızkını çıkarmak isteyen esnafımız artık para kazanmayı bırakmış, ay sonunda kirasını düşünür hale gelmiş. Vatandaş zaten sıkıntıda. Para yok pul yok. Aldıkları maaş belli. Her şey pahalı.  Çocuğuna bayram alışverişini mi düşünsün? Ev kirasını mı? Yoksa boğazına girecek bir lokma ekmeği mi? Vatandaş şaşkın, esnaf ve ticaret yapanlar ay sonunda kazanmadığı paranın vergisinin arttığını, damga vergisinin, harç matbu evrakının bile zamlandığını gören esnaf “ya sabır” çekmekten başka çaresinin kalmadığını anlıyor.

ŞİFTAHSIZ DİKKAN KAPATIYORLAR

Ocakçı Ereğli'yi büyük tehlikelerin beklediği açıklamasında;" Ereğli’mizde sıkıntı gittikçe büyüyor. İcra dairelerinde neredeyse kentin yüzde yetmiş’inin dosyası var. Herkes borçlu ve ödeyemiyor. Aldıkları, kazançları belli olan vatandaşımız kazanamamaktan, siftahsız dükkân kapatmaktan muzdarip durumda.  Vatandaşımız artık kazandıkları üç kuruşun ise enflasyon karşısında yok olduğu yaşayarak görüyor. Ereğli’de büyük bir hızla dükkânlar kapanıyor, vatandaşımız elindekine sahip çıkıp harcamamak için çareler arıyor.

 

14 M,İLYONLUK YOLSUZLUK VAR MI?

YETKİLİLER NEREDE?

Sertan Ocakçı Sosyal Medyada yer alan haberleri konu ederek; "Kentlimiz bütün bu geçim derdini çözmeye çalışırken, maaşını nasıl ay sonuna denkleştireceğini düşünürken, asgari ücretle ev geçindirmenin zorluğunu hissederken ve çocuğuna üç kuruş biriktirip bayramlık alamazken Kdz. Ereğli belediyesi hakkında sosyal medya üzerinde yayınlanan “Rant Serüveni Tam Gaz” haberini okuyor. Vatandaşımız, cebinde üç kuruş olmadan yaşam mücadelesi verirken sosyal medyada “Ereğli’de her gün duymaya alışık olduğunuz, ancak Belediye yöneticilerinin insanların gözünün içine baka baka inkar ettiği, İnşaat sektöründeki birçok güçlü firmanın bedeli karşılığında faydalandığı İmar rantlarından biri. Sektördeki herkesin bildiği, ama sektördeki birçok kişinin yarın belki bana da bir kıyak olur ve-veya yarın benimde işim düşer umuduyla üç maymun oynadığı dönme dolaplardan birinden bahsedeceğim.” diyerek başlayan ve Kdz. Ereğli belediyesinde olduğu iddia edilen 14 Milyon Türk Lirası (eski paraya göre 14 trilyon) değerinde rant yazısını okuduğunda ekonomik dengesizliğin, adaletsizliğin ne demek olduğunu anlıyor. Eğer bu kaleme alınan yazıda ki iddialar doğru ise Kdz. Ereğli’nin geleceği değil birilerinin geleceği hesaplanıyor, hatta hesaplanmış bile.

Bu yazıda ki iddialar doğru olsa da olmasa da Kdz. Ereğli belediye başkanının ve belediyeyi yönetenlerin bir an önce bir açıklama yapması gerekir.

ZENGİNE VAR,VATANDAŞA YOK

Bu yazıyı okuyunca Akıllara bir soru geliyor; zenginlere var, yandaşlara var, vatandaşa yok mu?

Öte yandan ise bu yazı aynı zaman da bir suç duyurusu niteliği taşıdığından, Kdz. Ereğli belediyesinin kurumsal kimliğinin daha fazla zarar görmemesi için ve Kdz. Ereğli halkının bu şekilde temsil edilemeyeceği için adli mercilerin bir soruşturma açması kaçınılmazdır.

Bir yanda rant dedikoduları, bir yanda geçim derdinde olan halk…

İşte bunlar olurken… Duyduklarını, okuduklarını sindiremeyen halkımız, vatandaşımız, esnafımız, üreticimiz, işçimiz ve emekli kenti haline gelen kentimizde emeklimiz ekonominin kötüden-krize döndüğünü banka hesaplarına yatırılmadığını söyledikleri bayram ikramiyelerinden anlamaya başladılar. Seçim kazanmak için bayramlarda bir ikramiye maaş vaatlerine inanlar bile durumun vahametini anladılar.

Kdz. Ereğli’nin ekonomik olarak gelişmesini istediklerini söyleyenler, bu kente “kampus alanı” kazandıracağız dediler. Her gün müjde verdiler. Her hafta basın açıklama yaparak öğrenci sayısı açıkladılar. Olmayan fakülteye, olmayan kampüse öğrenci biçtiler. Kdz. Ereğli’nin makus kaderiymiş gibi her gelen siyasetçi Kdz. Ereğli’ye her fırsatta yalan söylediler ama onlara sorulduğunda hep beraber tek bir ağız olarak “külliyen yalan” dediler.

Her fırsatta “bacasız fabrika” diye adlandırdıkları ve Kdz. Ereğli’nin göz bebeği olan araziye yani kampus alanına sahip bile çıkamadılar. Ekonomiye can katacak, kentin tanıtımında büyük rol oynayacak, şehrin üzerindeki ölü toprağının atılmasında fayda sağlayacak bu alanın elden gitmesine seyirci kaldılar. Peki, ne için? Siyaset için mi? Yoksa zaten bu alana bir kampus yapılmayacağını bilerek boşuna uğraşmak mı istemiler? İşte bu soruların cevabını zaman verecek…

Kdz. Ereğli Ekonomisi krize giriyor… Siyasetçiler şov peşinde…

            Kentimizi ve ülkemizi bayram sonrasında daha büyük sıkıntılar bekliyor. 2018 yılında vergi, harç ve cezalarla birlikte birçok kalem ürünün fiyatı artacak. Okulların açıldığı eylül ayıyla beraber giyim ve ayakkabıda yüzde 20-25 düzeyinde yeni bir zam dalgası bekleniyor. Hayvan yeminden, et ve süt ürünlerine, ÖTV’den, KDV’ye, peşinden tekrar elektrik, doğalgaz, benzin ve ulaşım ücretlerine,  bakliyattan her türlü gıdaya kadar zamlar devam edecek., Vatandaşımız artık bu zamların elektrik ve doğalgazla kalmayacağının farkında ve çaresizce bekliyor. Zamla yaşayacağız.  Asıl acıyı o zaman hissedeceğiz. Şimdi yapılan zam vatandaşı alıştırmak için.

ERDEMİR EREĞLİ İÇİN DERHAL ESKİ BİÇİMDE YÖNETİLMELİ

            Kdz. Ereğli’nin gelişmesinde ERDEMİR’in payı büyüktür. Elbette içerisinde dünyanın 6. sırasında çelik üreticisi olan ERDEMİR’i barındıran Kdz. Ereğli’nin de bu büyümede payı büyüktür. Fakat Kdz. Ereğli’nin ekonomik ve iş hacmi olarak yavaş yavaş küçüldüğünü seyreden bir ERDEMİR olamaz, olmamalıdır.

Kdz. Ereğli halkımız içim ERDEMİR sadece bir fabrika değildir. Bu kentin sembolü olmuş, çalışan binlerin sahiplendiği ve asla vazgeçemeyeceği bir kuruluştur. Beraber yaşamayı öğrenmiş bu kentin halkı ERDEMİR’den asla vazgeçmez. Fakat Kdz. Ereğli’nin gözbebeği kuruluş, iş imkanı yaratan en büyük kuruluşun İskenderun’daki fabrikasına ÇED raporu 
için başvurdu. Kapasitesini arttırmak ve daha da büyüyebilmek için. Bizler Erdemir’in yatırımlarını Ereğli’de yapmasını istiyoruz. Kdz. Ereğli’nin üretim artışından, kapasite artışından ve bölgemizde oluşacak yeni yatırım alanları, yeni iş mecrasının oluşmasını Kdz. Ereğli halkı adına talep ediyoruz.        Biliyoruz ki; bu tür yatırımlar Kdz. Ereğli ekonomisinin canlanmasına, iş için dışarıya verdiğimiz göçü durdurmaya ve oluşan işsizliğe son verecektir.

            Tüm Kdz. Ereğli ve bölge halkımızın kurban bayramını tebrik eder, sağlıklı, huzurlu ve ağız tadında bir bayram geçirmelerini dilerim.

            Sevgi ve saygılarımla

 

Ş. Sertan OCAKCI

CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı 

Etiketler; ereğli, alaplı, köy, su,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
:
 

İlgili Diğer Haberler

Ereğli'de DYP İlçe Başkanı Mustafa Danışmaz sosyal medya ile kamuoyuna çağrıda bulundu. Ereğli Devlet Hastanesi'nde
3 gün önce
ereğli de tarih yok ediliyor
5 gün önce
ereğli de tarih yok ediliyor
5 gün önce
Alaplı Muhtarlar
6 gün önce