YAZAR'IN DİĞER YAZILARI
 
Makale Kategorileri
 
EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

POSBIYIK'SIZ OLMAZ MI?

Mehmet ÖZTÜRK
Köşe Yazıları - 17 Aralık 2018 Pazartesi - 21:56:33  - Bu makale 556 kere okundu.
Mehmet ÖZTÜRK 
mehmet195867@hotmail.com.truykuların efendisi

Yerel Seçimlere 3 aydan 10 gün fazla zaman var.

Türkiye'de çok sayıda il, yüzlerce ilçe Belediye başkanları açıklandı.

Ne hikmetse Ereğli hem AK Parti,hem de CHP kanadında yaşanan aday enflasyonu nedeniyle bir türlü açıklanmadı.

30 Yılı aşkın gazetecilik yapan biri olarak, ilçe hassasiyetleri konusunda yüzlerce köşe ve haber yapmışımdır.

 

 

Bazılarına göre siyasi hırstan, bazılarına göre eşinin baskısından, bazılarına göre çevresini saran menfaat guruplarının çıkarları gereği yanlış yönlendirmesinden ötürü siyasette doğru zamanda noktayı koyması gereken Sayın Hali Posbıyık'ın 1989 sonrası 1994 Yerel seçimleri geldi aklıma.

Ereğli eski Belediye Başkanı Halil Posbıyık geldi. Posbıyık’ı gazetecilik yaptığım yıllarda Kavaklık'ta yaptığı "maskeli balo" eylemleri esnasında tanıdım.

O zaman Önder Gazetesi'nde (1992) çalışıyordum.Aslında o gazeteyi kuran ekibin başında olan biriydim.Patron Celal Bozkuş ve kardeşleriydi.

 

Sayın Posbıyık'ın hakkında eleştirilerimi bilhassa   bu dönemde  yazdığım yazılardan birçok Posbıyık seveni “bana hak vermesine rağmen” rahatsız olduğunun farkındayım.

Aslında  ben Posbıyık’ın tekerine çomak sokmak yerine, Posbıyık’tan nemalanma adına onun siyasi ismini yok etme pahasına kendi menfaatleri uğruna başkanı sarhoş ederek! harcamak isteyenlerin tekerine çomak sokuyorum. Ben kendi açımdan değil, doğru olanı yansıtmaya çalışıyorum.

Kolaycılığa kaçarak, birçokları gibi sizi yalan sözler ve inanmadığım gerçek dışı algılara uyanık olunması gerektiğini yazıyorum., size oy vermeyeceğim halde, birileri gibi sırf mecliste yer bulabilmek için, birileri gibi sırf koltuk  kapabilmek için “ Yürü be başkan kim tutar seni” diye yalamalık ta  yapabilirim.

 

Mesela,İYİ Parti'den aday olman konusunda ne düşündüğün(!) belli.Ama siz, daha bundan önceki  seçimde (2014) DSP' den aday olan Dr.Recep Erdoğan'ın aldığı 1600 oyun büyük bir bölümünün CHP tabanından kaydığını bildiğiniz malum.

Ne oldu o zaman?

Sizin 450 oy gibi farkla seçim kaybetmenize büyük etkiyi yaşadınız.Şimdi çıkıp; CHP Genel Merkezi'nde Genel Başkana dahi rest çekmeniz şaşkınlık verici.

Siz Sayın Başkanım, Vefadan bahseden," arkamdan hançerlendim!" diyerek ,etrafınıza mağdurları oynama rolünüzü hep tekrarladınız.Halbuki sizin de bu yönde çok büyük ,hatta inanılması zor bir hayat hikayenizi öğrendim...

Şaşırdım,hatta yok olamaz dediğim o anınızı sadece size atfen hatırlatma yapmak isterim.Erdemir'de çalışırken  işinizden olacağınız bir vakada ,sizin tüm söylemlerinizde ; Yaşını bahane ettiğiniz Rahmetli Büyük adam Ruhi Cöbekoğlu'nun ,hayatınızın dönüm noktasında size sahip çıktığını bir işçiniz anlattı...

Vefasızlığın adı ne ki?

Ereğli siyasetinde elbette en çok tartışılan isimsiniz. Posbıyık! bir fonömen .Ama bunda ; Bayatlı Turan,Kaptaşlı Mehmet,Metin Yüksel,Ayhan Korkuç, ,Tekin,Ahmet, Çaylıoğlulu Önder Özsoy ailesi, Çayırlılı :Hakkı Erdoğan,Verem Dede :Hasan Erdoğan,Tekin Egün,İsmet Koç,Fevzi Yılmaz,Ereğli'den ;Yusuf Toprak,Akın Katı, Ormanlı'dan,Ayhan  Turan,Fikret Uzun ve çok sayıda kişi.Subaşı,Armutlu cuma, Körüstan, Terzi, Sücüllü köylerinde  isimleri unutulmuş, kimlerinin adları bilinmeyen isimsiz kahramanları siz çoktaaannnn unuttunuz.

Mustafa Uysal'ın şu dizleri bence çok doğru;"Siz, Belediye Başkanlığı makamında iken, kendinize en çok güvendiğiniz dönemde," size oy getiren ekibini dağıtarak seçimi kaybettiniz!" Elbette 2014’deki seçimi kaybetmenizin tek sorumlusu da lider olarak sizsiniz! O dönem, ayaklarınız yere bassa idi, kibir ve gereksiz özgüvenden uzak durabilseydiniz, çevrenizi saran menfaat ve yalaka takımlarının gazına gelmeseydiniz, sizin üzerinizden size yakın gibi görünerek gelecekte kendi siyasi istikballerini garantilemek isteyenlerin tezgahına gelerek taban gücü olan ekibinizi dağıtmasaydınız, Sendikayla kavga etmeseydiniz, Erdemir tesislerini mühürleyecek kadar ileri gitmeden problemleri çözme yoluna gitseydiniz, insanların ekmeğiyle oynayacak şekilde işyerlerini mühürlemeye teşebbüs etmeseydiniz, hele ki dün size hizmet etmiş insanları bile ekmeğe muhtaç etme çabasına girerek Ereğlileri korkutmasaydınız, elbette bugün Belediye Başkanlık makamınız devam ediyor olacaktı."

Şimdi size yalakalık yapmak için dün benim yaptığım gibi körler sağılrar, bir birini ağırlar! takımının oyun kurucuları(!) ki, aslında siz onları iyi biliyorsunuz.

Mesela benim cenazemi bildiği halde size zamanında haber vermeyen o çok güvendiğin Metin Yüksel'in benim mesajımdan hemen sonra sizin ofisinizde ; Başkan Mehmet'i ara baş sağlığı dile demeniz bile Posbıyık olarak ne kadar sığ bir denizde boğulduğunuzun resmidir.

Peki İYİ Partiye gittiğinizde alacağınız oyununuz 15.000'den fazla olması mümkün mü?

Değil.

Peki bu durumda sizin seçim almanız hayal,AK Parti'de kimi koysa başkan olur.Bu benim tezim.Yanılma şansın %10...

Yani , sizde CHP'den aldığınız seçimi 15 yıl sonra CHP' ye geri verdiniz.Aradan geçen 5 yıllık başkanlığınızda sizin etrafınızda olan "basiretsizlerin!" hışırına uğramanız hiçte şaşırtıcı olmadı.

2014 'ün son seçim akşamı.Size seçimi aldık." Diyenlerin yayında seçim gitti diyen de bendim!!!

Ama sarhoşun mektubunu okuyan da sarhoştu!!!

Ereğli'ye son bir vefanız olsun.

CHP adaylığınız gelmez ise ,kispete vurun.

Başınız dik.Anlınız açık gezin.İhanet eden,Cumhuriyet rejiminin sarsılmasına izin vermeyen isim olarak anılın.

Bu sizin için gelecek kuşaklara ,sizi anlatacakları çok hikayeniz içinde en önemlisi olacaktır.

 

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; şehit, recep, turan, alaplı,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
: