EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

RAMAZAN ZENGİN AYI!

RAMAZAN ZENGİN AYI!
Gündem - 18.06.2015 Perşembe 21:48  - Bu haber 1090 kere okundu.
Fakirin sofrasında Et, dert olacak. Bu fiyatlarla nasıl oruç tutulur.
 Fakirin sofrasında  Et, dert olacak. Bu fiyatlarla nasıl oruç tutulur.

 Ramazan ayı öncesinde Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS)’nın 15 Mayıs- 15Haziran 2015 dönemini kapsayan 1 aylık süreçte mutfak harcaması bir önceki aya göre yüzde 0.78 oranında arttı.

Mutfaktaki yıllık artış yüzde 16.03 seviyesinde gerçekleşti.

Haziran ayında aile bütçesine gelen ek yük 9 TL, Zonguldak’ta yaşayan 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması 1.144,00 TL oldu.

Ocak 2015-Haziran 2015 dönemini kapsayan 949,07 olan asgari ücret ise 23 günlük gıda harcamasına denk geliyor.

Ailelerin gıda harici zorunlu giderleri olan; yakacak, barınma, giyim, ulaşım, eğitim, kültür, sağlık gibi zorunlu giderleri dikkate alındığında içinde bulundukları yaşam koşulları net olarak ortaya çıkıyor.

2015 Haziran ayında ailenin; gıdanın yanı sıra kira, yakacak, giyim, ulaşım, sağlık, eğitim, kültür ve eğlence gibi zorunlu harcamalarını da kapsayan asgari geçim düzeyi, diğer bir deyişle Yoksulluk Sınırı aylık 54 TL artış ile 3.147,33 TL oldu.

Genel Maden İşçileri Sendikası’nın her ay yaptığı bir çalışan ve 2 çocuktan oluşan 4 kişilik çekirdek aile araştırmasına göre:

Ramazan ayı öncesinde Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS)’nın 15 Mayıs-15 Haziran 2015 dönemini kapsayan 1 aylık süreçte mutfak harcaması bir önceki aya göre yüzde 0.78 oranında arttı.

Mutfaktaki yıllık artış yüzde 16.03 seviyesinde gerçekleşti.

Mayıs-Haziran ayında aile bütçesine gelen ek yük 9 TL, Zonguldak’ta yaşayan 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması 1.144,00 TL oldu.

Ocak 2015-Haziran 2015 dönemini kapsayan 949,07 olan asgari ücret ise 23 günlük gıda harcamasına denk geliyor.

Ailelerin gıda harici zorunlu giderleri olan; yakacak, barınma, giyim, ulaşım, eğitim, kültür, sağlık gibi zorunlu giderleri dikkate alındığında içinde bulundukları yaşam koşulları net olarak ortaya çıkıyor.

Haziran 2014’te mutfak harcaması bir önceki aya göre yüzde 1 oranında artmış, mutfaktaki yıllık enflasyon yüzde 14,5 seviyesinde gerçekleşmişti. Haziran 2014’de Zonguldak’ta yaşayan 4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması 1002,62 TL olmuştu.

Gıda harcamasını oluşturan harcama gruplarında Haziran ayında şu değişimler gözlemlendi.

Süt ürünleri grubu; Bu grupta ürünlerde ortalama yüzde 1 oranında artış oldu.

Kırmızı et ürünlerinde Mayıs-Haziran ayında da hareketlilik devam etti. Bu grupta ortalama fiyat artışı yüzde 0.60 oldu. Kırmızı et grubunda yer alan koyun cinsi etlerde değişim olmadı.

Haziran ayında tavuk fiyatında yüzde 3 oranında artış oldu.  Yumurta fiyatlarında bir önceki aya göre değişim olmadı.

Balık grubunda, Av yasağı nedeniyle hesaplamaya alınmadı.

Sakatat grubu, Mayıs-Haziran ayında bu grupta fiyat değişimi olmadı.

Bakliyat ve Tahıllar grubu; bu grupta fiyatlar hareketli geçti. Bu grupta ortalama fiyat artışı yüzde 2 oldu.

Haziran ayında özellikle biber, patlıcan, domates gibi mevsim ürünlerinde düşüşler tespit edildi. Sebze grubunda fiyatlar ortalama yüzde 1.75 oranın da geriledi.

 Meyve gurubunda mevsim ürünlerinde düşüş, piyasaya yeni giren ürünlerde ise yüksek fiyat satışları tespit edildi. Mayıs 15-Haziran15 döneminde yüksek fiyattan satışa sunulan ürünler, kiraz, Bursa Şeftalisi oldu. Aynı dönemde en yüksek fiyat artışı ise yüzde 24 oranı ile çilekte tespit edildi. Bu grupta ortalama artış yüzde 1.12 oranında oldu.

Mayıs15-Haziran 15 döneminde en hareketli grup yağlar grubu oldu. Zeytinyağı bir önceki aya göre yüzde7, fındık yağı yüzde 10, tereyağı yüzde 6 oranında zamlanan ürünler oldu. Ayçiçek yağında değişim gözlenmedi.

Yağlı tohum, kabuklu ve kurutulmuş yiyecekler, şekerli ürünler, çaylar, konserve grubunda bir önceki aya göre önemli değişim olmadı.

2015 Mayıs-Haziran döneminde ailenin; gıdanın yanı sıra kira, yakacak, giyim, ulaşım, sağlık, eğitim, kültür ve eğlence gibi zorunlu harcamalarını da kapsayan asgari geçim düzeyi, diğer bir deyişle Yoksulluk Sınırı aylık 84 TL artış ile 3.147,33 TL oldu.

 

 

Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
: