YAZAR'IN DİĞER YAZILARI
 
Makale Kategorileri
 
EN ÇOK OKUNANLAR
GAZETE MANŞETLERİ
Önceki Sonraki

TÜRK SİYASETİNİN CİNSİYETİ

NURŞEN İNCE
Köşe Yazıları - 01 Haziran 2018 Cuma - 12:05:21  - Bu makale 407 kere okundu.
NURŞEN İNCE 
nurse@halkpostası.comTürkiye’de kadınlar yapılan

Türkiye’de kadınlar yapılan anayasa değişikliğiyle bir çok dünya ülkesinden önce 5 Aralık 1934 te seçme ve seçilme hakkını elde etmesine rağmen devlet yönetiminde günümüzde bile neredeyse hiç yoklar. Günümüzde kadınlar bir çok alanda lider konumunda oldukları gibi siyasal partilerde de kadınlara ayrılan yer günden güne artmakta fakat bununla birlikte ülkenin yönetim kadrolarında kadınlara ayrılan yer hala sembolik düzeydedir.Kadının toplumsal yaşamın her alanında görünür olma adına verdiği mücadelede siyasi partiler bu mücadelenin önemli bir parçası olmak yerine popülist söylemler içerisinde kadın seçmeni çekebilmenin yollarını aramakta, siyasette ve kamusal yaşamın bir çok alanında ikincilleştirilen kadın yine siyasi partilerin cinsiyetçi ideolojileri içerisinde var edilmeye çalışılırken aslında görmezden gelinmektedir.

Son 50 yılda kadınlar siyaset camiasının kalıplarını her nekadar kırmış ve siyasette yerlerini almıştır fakat kadınların ülke siyasetine katkıları olur mu ,olmaz mıkonuları tartışılmaya başlanmıştır. Sosyolojik araştırmalar göstermiştir ki cinsiyet eşitsizliğinin en belirgin olarak yaşandığı alanların başında siyaset gelmektedir. Basit bir gözlemle tespit edileceği üzere tüm dünyada kadınların ülke yönetimindeki katılımları idari organlardaki yer alma oranları erkeklerden düşüktür. Teorik olarak pozitif ayrımcılıkla kadınlar desteklenirken kamu yönetimi ve siyasal alanlarda tam olarak uygulamaya geçmemektedir. Halbuki demokrasinin tam anlamıyla işleyebilmesi için yönetim kadrolarında eşit ve adil şekilde yer verilmesi ile mümkündür.

Devletin yönetim kadrolarına kadınların dahil olmada karşılaştıkları cinsiyetçi yaklaşımlar güç odaklı erkek hegomanyasının bir yansımasıdır.Erkek cinsinin kadın üzerinde, aile hayatından iş yaşamına kadar egemenlik kurma arzusu yüzyıllardır süre gelmektedir. Bu egemenlik hakkını erkekler toplumdan, geleneklerimizden ve tabulaştırılmış anlayışlardan alır.Bu zihniyetin artık değişmesi ve cinsiyetçi yaklaşımların son bulması gerekmektedir.

Kutuplaşmaların ve ayrışmaların yaşandığı günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz uzlaşmacı yaklaşım kadınların doğasında vardır.Kadınlar yalnızca bugünü düşünmez geleceği de kurgular. Kadınların yönetim kadrolarında çoğalması sevgi çerçevesi içerisinde toplumu yönlendirecek kaynaştıracak ve uzlaştıracaktır.

 

Asık yüzlü ve bıyıklı yönetim kadrolarının yerine şefkatli ve ince ruhlu kadınların çoğalması dileklerimle.

 
Diğer tüm yazıları için buraya tıklayın!
Etiketler; ereğli, tso, başkan, seçim,
Yorum Gönder
 Bu içeriğe henüz yorum yapılmamış!
Adınız
:
Mail
:
Mesajınız
: